http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Niemcza 1017

     Machiny miotające nie ustawały w ostrzale wałów, ale i grodzianie nie pozostawali dłużni. W miarę zbliżania się wrogich szyków mogli używać coraz większych kamieni, przy czym ponad palisadę wystawały tylko łychy i proce machin, więc obsługujący je byli osłonięci przed bezpośrednim ostrzałem. 

     Wreszcie nacierające oddziały podeszły tak blisko, że można było wyrzucić na nie z machin wielkie kosze pełne dużych kamieni. Tarczą można osłonić się przed małym kamieniem czy strzałą, ale puszczony z impetem kilkunastokilogramowy głaz przewracał ludzi i łamał osłony. Obsługi wież przeżywały właśnie kanonadę.

Paweł Rochala: "Niemcza 1017". Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2004, seria "Historyczne bitwy". Okładka miękka, format 12,5 x 19,5 cm, stron 240, czarno-białe zdjęcia i ilustracje.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 21:56, Odwiedzin: 7655
Komentarze
ewam 2005-07-29 10:31
W dzieciństwie to chłopcy zawsze bawią się w wojnę, a dziewczynki spacerują z lalkami. Choć z lalek już wyrosłam, to konfliktami zbrojnymi jakoś specjalnie się nie interesowałam, ale po lekturze Pawła Rochali wiele się zmieniło. Przystępnym, nawet dla laika, językiem autor przybliżył obraz polityczny i militarny Europy z początku XI wieku. Budując swą opowieść na podstawie zapisów średniowiecznych kronikarzy nadaje swej narracji podobny styl, co wielce ułatwia lekturę książki - nabiera ona dzięki temu charakteru gawędy. Błyskotliwa umiejętność odtwarzania historii sprzed tysiąca lat poparta jest logicznymi argumentami uzasadniającymi taki, a nie inny przebieg wypadków. Szczegółowe objaśnienia dotyczące wojskowości, uzbrojenia, taktyki walk sprawiają, że nawet przeciętnemu czytelnikowia, a tym bardziej płci żeńskiej, informacje te pozwalają na ich odtworzenie. W historii Rochali dowiadujemy się nie tylko o podbojach zbrojnych pierwszych Piastów, ale również i o tych sercowych. Książka w znakomity sposób przenosi w epokę zarania państwowości polskiej. Gorąco polecam, nawet dziewczynom!
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0687010288