http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Ziemia Prudnicka. Rocznik 2004

    To już czwarte wydanie naszego "ROCZNIKA" i choć "4" nie jest liczbą okrągłą, mamy jednak swego rodzaju jubileusz. Oto bowiem na okładce pierwszego wydania ,,ROCZNIKA" widniała Wieża Woka, pamiątka po prudnickim zamku, na okładce drugiego była brama zamkowa w Głogówku, w trzecim zaś fragment zamku w Białej. Tym razem, zdjęciem pomnika św. Jana Nepomucena i fragmentu murów zamkowych w Trzebinie przedstawiamy na okładce czwartą gminę naszego powiatu - Lubrzę. 

     Nie oznacza to końca pracy nad wydawnictwem, to tylko pewien symbol podkreślający więzi łączące nasze gminy. Jak pokazuje eksploracja tematów związanych z ludźmi, miejscami i wydarzeniami naszego powiatu "ROCZNIK" jest książką żywą, wciąż się rozwijającą, poszukującą i znajdującą, to co jest dla mieszkańców tej ziemi interesujące i warte zapamiętania.

     Jest jednak też bardziej okrągła rocznica w najnowszej historii powiatu. Powołany do życia ustawami z czerwca i lipca 1998 roku powiat prudnicki zaczął funkcjonować od początku 1999 roku. Teraz w 2004 roku zakończyło się pierwsze 5 lat istnienia powiatu. To już jest czas, na który można spojrzeć z pewnego dystansu.

     Był to dla powiatów w Polsce czas bardzo trudny, na który złożyły się problemy związane z finansowaniem służby zdrowia, z zagrożeniem istnienia szpitali, z pierwszymi trudnościami dotyczącymi oświaty, wynikającymi z niżu demograficznego, z walką o nową siedzibę Starostwa Powiatowego i rezygnacją z niej wymuszoną sytuacją finansową powiatu.

     Rozwiązywanie tych problemów wymagało trudnych decyzji i zdecydowanych działań, co pociąga za sobą nie rzadko, zrozumiałe społeczne niezadowolenie. Ważne jednak, aby z tych bolesnych sytuacji wychodzić z przekonaniem, że zamierzone cele realizowane są dla ogólnego dobra mieszkańców ziemi prudnickiej i przysłużą się do rozwoju naszej małej ojczyzny.

     Procesy te wciąż trwają i mamy nadzieję, że zostaną opisane wraz z efektami podjętych działań w następnych wydaniach "ROCZNIKA ". Tymczasem ten "ROCZNIK" obok tradycyjnych działów, obecnych w poprzednich edycjach książki pokazuje też nowe, także zjawiska współczesne, które zaistniały w roku minionym. Są to np. inicjatywy młodych: działalność w stowarzyszeniach, studenckie biuro pomocy prawnej.

    "ROCZNIK" tradycyjnie przybliża nam losy pojedynczych osób, Tragedia Zuzanny Sacher z Kierpnia, wspomnienia mieszkańców Białej z pierwszych powojennych lat, jak też życie całych zbiorowości, wiejskich - Rudziczki, Pogórza, Łącznika, czy miast powiatu. Oprócz rocznicy i małego podsumowania istnienia powiatu, jest jubileusz prudnickiego oddziału PTTK, bialskiego szpitala, jest 240 lat pobytu oo. bonifratrów w Prudniku.

     W tej edycji także publikujemy jeden tekst w języku polskim i niemieckim równocześnie. Mogący budzić pewne kontrowersje artykuł Ralpha M. Wróbla, Konflikt niemiecko-polski według kroniki szkoły i gminy Kierpień 1918-1925, dotyka bolesnej historii polsko-niemieckiej, stanowi jednak wkład do jej poznania także z drugiej strony.

     Na koniec warto zauważyć, co cieszy bardzo, że w tworzenie naszego "ROCZNIKA " włącza się coraz więcej autorów. W tym wydaniu jest to rekordowa liczba niemal 40 osób.

Starosta Prudnicki
Romuald Felcenloben

Przewodniczący Rady Powiatu
Józef Janeczko


"Ziemia Prudnicka. Rocznik 2004". Spółka Wydawnicza "ANEKS", Prudnik 2004. Okładka miękka, lakierowana, stron 287, liczne czarno-białe ilustracje.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 21:55, Odwiedzin: 6922
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0694251060