http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Hamburg 1:20 000 [P1/1]

Wydawnictwa » Książki

Kapliczki przydrożne ziemi prudnickiej

     Podczas penetrowania, selekcjonowania i ustalania faktów wyzwala się pewna więź, otwiera się nie tylko ucho, ale przede wszystkim serce na dany temat. W dobie komputerów, szybkich samochodów i głośnej muzyki niezwykle ważnym jest, aby dostrzec piękno czegoś małego, niepozornego a przy okazji zatrzymać się i wsłuchać w samego siebie. Cieszyć się tym, czego nie trzeba szukać, bo jest całkiem blisko - tuż obok nas. Ważne jest, aby uwrażliwiać młodzież na piękno narodowego dziedzictwa, wspierać wszelką inicjatywę uczniów, podejmować różne działania pogłębiające w nich troskę i świadomość dbania o swoją "małą ojczyznę". Warto wyrabiać w uczniach nawyk promowania kultury regionalnej, współudział w jej tworzeniu i ochronie oraz prezentowania jej w środowisku lokalnym.  

     I dlatego też zrodziła się chęć pokazania zakresu prac i efektu końcowego, jaki otrzymaliśmy w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Dodatkowo dokonania uczniów, fotografie i kserokopie zostały wzbogacone o grafiki wykonane przez panią Małgorzatę Weigt. Ponieważ młodzież po raz pierwszy podjęła taki trud, mamy świadomość, że nie opisaliśmy wszystkich kapliczek znajdujących się na terenie powiatu prudnickiego, czy szerzej - historycznej ziemi prudnickiej. Pewne rzeczy mogły być przedstawione w inny sposób, inne może posiadają za mało zgłębione opisy, ale jest to temat otwarty, wiadomości można uaktualnić, rozszerzyć, wzbogacić, bo przecież ważny jest zaczyn. 

     Prosimy też Czytelników by nie szukali w tym opracowaniu cytatów, indeksów, tabel, wykresów i naukowych wstępów, bo nie taki był zamysł autorów. Grupa nauczycieli zajmująca się regionalizmem obserwując działania młodzieży, nie ma wątpliwości, że należy pokazywać to wszystko, co pozostało nam po przodkach, dbać o to, o co jeszcze możemy, a młodzież zobaczy w tym większą wartość niż w istocie posiada.

Małgorzata Matczak


"Kapliczki przydrożne ziemi prudnickiej". Spółka Wydawnicza "ANEKS", Prudnik 2004. Okładka miękka, stron 96, liczne czarno-białe ilustracje.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 21:53, Odwiedzin: 8168
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0717060566