Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz

     (...) Nie wyobrażałam sobie Wandy pracującej na etacie od godziny do godziny, gotującej mężowi i dzieciom obiadki, zajmującej się rutynowymi czynnościami domowymi. Tym bardziej ona sama sobie tego nie wyobrażała, choć na użytek czytelniczek prasy kobiecej deklarowała niekiedy chęć odmienienia swego życia w taki sposób, by stało się bardziej "normalne". Wiedziała jednak doskonale, że to niemożliwe. Więc jaki miała wybór? Iść coraz wyżej, walczyć z górami i ze sobą? Podążać za swymi marzeniami i patrzeć, jak się oddalają? Tak jak szczyt Kangczendżongi, niknący w śnieżnej zadymce... 

     Przez czternaście lat przeprowadziłam z Wandą wiele wywiadów. Gdy ułożyłam je w takim porządku, w jakim powstawały, i raz jeszcze przeczytałam, tym razem jako pewną całość, dostrzegłam, iż w sposób niezamierzony wprawdzie, ale dość konsekwentnie ilustrują nie tylko osiągnięcia Wandy w górach. Tych najistotniejszych rozmów jest siedem. I one stanowią oś konstrukcyjną tej książki, w nich Wanda raz jeszcze mówi o górach, o sobie, o swoich przyjaciołach i antagonistach.

     Jest to też opis naszej przyjaźni, niełatwej, to pewne, lecz nie dającej się zastąpić żadną inną. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. To łatwe pocieszenie, gdyby było prawdą. Czasami jednak zdarza się spotkać kogoś takiego, kogo nieobecność zawsze będzie budzić żal. I tym kimś jest dla mnie Wanda.

     "Uciec jak najwyżej" to pożegnanie z Wandą, z pisaniem o niej. Są w nim, obok wywiadów, moje wspomnienia, niekiedy sentymentalne, egzaltowane, innym razem odsłaniające brutalną prawdę o górach i ludziach, niekiedy też w nie najlepszym świetle stawiające i Wandę, i mnie. Ale tak było - śmiesznie czasami, czasami paskudnie, dramat mieszał się z groteską, uczucia najcieplejsze z zimną furią. Jak w życiu.

Ewa Matuszewska


Ewa Matuszewska: "Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz". Wydawnictwo ISKRY, Warszawa 2004. Okładka twarda, obwoluta, stron 268, format 150 x 235 mm, czarno-białe zdjęcia.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 21:52, Odwiedzin: 8079
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0734958649