Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Wierchy 10

Wydawnictwa » Książki

Gryfów Śląski i Gryf

     To tylko złudzenie, że pozbyliśmy się pychy i przestaliśmy wierzyć, iż człowiek może wszystko. Ta naiwna wiara okazała się jedynie fałszywą tezą do mniej lub bardziej bezmyślnego niszczenia wszystkiego co zastaliśmy. Nasze przekształcanie świata jest bowiem tylko rozłożonym w czasie wyrokiem śmierci. Człowiek, który "może wszystko" nie potrafi dziś uchronić swego domu, w którym mieszka, ani ocalić piękna, do którego tęskni. 

     Historia przeszłości zdaje się apelować o to, byśmy krytycznie spojrzeli na teraźniejszość i porównali ją z możliwościami, jakie może przynieść nam przyszłość.

     Historia dziejów miasta Gryfowa jest tego dowodem, inspirując nas do tego, co wynika ze współzależności między człowiekiem a otoczeniem, człowiekiem i jego wyobrażeniami, jego marzeniami o przyszłości życia. Wspominając moje młodzieńcze lata związane z Gryfowem przyznaję, iż historię miasta odbierałem przez pryzmat świata zbyt naturalnego i powszedniego - żyłem czasem teraźniejszym. Przeszłość nie miała znaczenia, młody człowiek pragnął realiów współczesności.

     Ale zmiany w postrzeganiu świata, życia człowieka, dziejów miasta czy regionu przychodzą wraz z wiekiem, zgromadzonymi doświadczeniami i nieubłaganie mijającym czasem. Choć urok młodości pozostaje, wielowiekowe nawarstwiania się zdarzeń i historia miasta odbierane są inaczej - z większą pokorą i szacunkiem.

     Książka "Dzieje miasta Gryfowa i zamku Gryf" napisana przez autorów na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych daje możliwość wnikliwego spojrzenia w przeszłość, przypomnienia, a także poznania tego co nieznane. To również możliwość wędrówki po zabytkowych uliczkach, placach i kościołach dla mnie dawnego gryfowianina, jak i turysty dnia dzisiejszego.

     Dzięki tej książce uświadomiłem sobie, że jestem związany uczuciowo z tym miastem i ogromnie cieszę się, że miałem szczęście zostawić tam cząstkę siebie - również w formie obrazów, które wykonałem dla parafialnego kościoła.

Jerzy Nowosielski


Mariusz Olczak: "Gryfów Śląski i Gryf". Wydawnictwo Oppidum, Warszawa 2001. Twarda oprawa, kolorowa obwoluta, format 15 x 21 cm, stron 261, papier kredowy, liczne kolorowe zdjęcia i czarno-białe ilustracje

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 21:45, Odwiedzin: 8159
Komentarze
gryfow 2007-07-06 23:17
polecam www.gryfow.com
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0730650425