Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Grodziec. Rys historyczny pewnej starej śląskiej warowni

     Książka pod tytułem "Grodziec. Rys historyczny pewnej starej śląskiej warowni" autorstwa historyka Mariusza Olczaka jest całościowym ujęciem dziejów posiadłości, kościoła, zamku i pałacu w Grodźcu koło Złotoryi.
     Dzieje zamku przedstawione są od czasów założenia tutaj osady obronnej w XI/XII w., poprzez kolejne konflikty zbrojne, jakie miały tu miejsce, panowania książąt legnickich, aż do przebudowy zamku przez Willibalda von Dirksen na początku wieku XX. Ciekawym elementem narracji historycznej jest również opis postaci Herberta von Dirksen ostatniego prywatnego właściciela Grodźca przed 1945 r., wzbogacony obszernymi fragmentami jego wspomnień z okresu 1939-1945.
     Wydanie to zostało uzupełnione o interesujące, a nieznane dotychczas wydarzenia związane z kampanią napoleońską roku 1813, w tym fragment pamiętnika rosyjskiego oficera pułku kirasjerów Borisa Uxkulla, korespondencję marszałka Marmonta, szefa sztabu Wielkiej Armii Berthier oraz generałów francuskich. Uzupełniono je również o opis epitafiów z kaplicy zamkowej pochodzących z nieistniejącego już dzisiaj kościoła w Biersdorf, obecnie części miasta Daaden w Niemczech.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 21:44, Odwiedzin: 7606
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0720689297