Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Legendy i Opowieści Ziemi Ząbkowickiej

     Legendy i podania są tworem ludu zamieszkującego dany obszar. Opowiadają o codziennym życiu i troskach mieszkańców, w sposób fantastyczny tłumaczą nieznane zjawiska przyrodnicze, odwieczne prawa i reguły rządzące światem. Fantazja ludu wprowadza w swoje opowieści elementy niezwykłe, czarodziejskie, zabobonne i baśniowe. Zbrodnia nie uchodzi tu bezkarnie, krzywda wyrządzona słabszemu, czy niewłaściwe obchodzenie się ze zwierzętami, spotyka się z zasłużoną karą. Opowieści te wyrażają naturalną chęć dążenia do szczęścia i naturalnego pragnienia sprawiedliwości.

    
Książka zawiera właśnie takie opowiadania ściśle związane z miejscowościami gminy Ząbkowice Śląskie, ich historią, ciekawymi postaciami czy zabytkowymi budowlami. Część z nich jest powszechnie znana i była już publikowana, część znana jest tylko wytrawnym Przewodnikom Sudeckim, którzy oprowadzają wycieczki po naszej pięknej ziemi ząbkowickiej. Przewodnicy często opowiadają legendy w sposób różniący się mniej lub bardziej od  tu zamieszczonych, gdyż przewodnik ma zawsze prawo do własnej interpretacji, w zależności od tego, do jakiego grona słuchaczy mówi. W wydaniu tym wiele legend i opowieści, ułożonych przez autora, publikowanych jest po raz pierwszy.

    
Zbiór kierowany jest do szerokiego kręgu odbiorców, dzieci, młodzieży, dorosłych, mieszkańców naszej „małej ojczyzny” i przyjezdnych turystów, którzy poznać chcą ciekawe i niesamowite historie tej ziemi. Pracując przez wiele lat jako przewodnik górski i pilot wycieczek, przekonałem się, że turyści oczekują przede wszystkim opowieści o rzeczach niezwykłych, niespotykanych w żadnym innym miejscu na świecie. One szczególnie zapadają  w pamięć i pozwalają we wspomnieniach często wracać do zwiedzanych miejsc. Spostrzeżenia te wywołały u mnie szczególne zainteresowania niezwykłym światem baśni, legend, podań i opowieści ludowych. I choć teoretycy wyznaczają ściśle granice tych gatunków literackich, w tej książce granice te splatają się i zacierają.

    
Przedstawiony tom jest pierwszą częścią planowanej serii wydawniczej, której celem jest także szeroko pojęta promocja turystyczna Ziemi Ząbkowickiej. Jest on wynikiem wieloletnich wędrówek pieszych i rowerowych - od wsi do wsi; rozmów z setkami anonimowych mieszkańców naszej gminy i przewertowania dziesiątków pozycji bardziej lub mniej dostępnej literatury. Ukażą się jeszcze dwa tomy, które swoim zasięgiem obejmować będą pozostałe gminy powiatu ząbkowickiego.

    
Książka promować ma także młodych artystów plastyków, ilustracje ją zdobiące wykonane zostały w czasie trwania konkursu plastycznego p.t. "Legendy Ziemi Ząbkowickiej". Autorami są dzieci i młodzież naszej gminy, których prace często po raz pierwszy są publikowane. Ponadto wzbogacają one walory artystyczne opowieści poprzez szczerość i autentyczność wypowiedzi młodych ludzi, przedstawiając nowe osobowości twórcze naszej ziemi.  Prace te uzupełnione są kilkoma pozycjami autorów dojrzałych, wielokrotnie podziwianych już przez miłośników sztuki.

    
Zapraszając do lektury, pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w różny sposób, ale zawsze bezinteresownie pomogli mi materialnie i duchowo w wydaniu tej książki.

    
Wejdźmy więc w tajemniczy świat legend i opowieści ...

Bogusław Romaszewski


Bogusław Romaszewski: "Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej". 82 strony, 57 opowieści, 52 ilustracje.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 21:43, Odwiedzin: 10081
Komentarze
Andrzej Michalak 2009-02-03 02:48
Witam serdecznie ! Gdzie mogę zakupić książkę "Legendy i Opowieści Ziemi Ząbkowickiej" ? Proszę o info na maila: nex#onet.eu /Andrzej
nikola majewska 2010-04-27 20:09
fajne opowiadanie
OLIWIA SKOWRON 2011-01-06 18:18
Witam serdecznie
Książkę czyta sie lekko,przyjemnie,bardzo podobala sie moim pociechom.Dla wielu kojarzy się z spokojnym dzieciństwem.Jest to książka ,która ma piękne ilustracje.Nowatorska fabuła z jaką sie jeszcze nie spotkałam.Pieknie ukazana miłosć ,szkoda tylko, ze w życiu tak nie jest.Zawiera wspoaniałe opowiesci ,goraco polecam. Gdzie moge kupić IIcz, prosze o informacje . Pozdrawiam
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0708608627