Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Sudety nr 109

Wydawnictwa » Książki

Pozdrowienia z... Portret dawnej wsi opolskiej

     Pocztówki ilustrowane bardzo szybko zyskały popularność i to nie tylko jako środek do przesyłania krótkich informacji, ale jako obiekt kolekcjonerski. Karty pocztowe zbiera się od czasu, kiedy tylko się pojawiły, z tą różnicą, że kiedyś zbierano karty współczesne, dziś - głównie dawne. Kolekcjonowanie pocztówek nazywano na początku XX w. sportem kartkowym, w którym, jak to w sporcie, obowiązywały pewne reguły. Wartość miała jedynie taka pocztówka, która zawierała korespondencję, znaczek oraz stempel pocztowy i to koniecznie z miejscowości, którą przedstawiała. Ponadto kartka winna być zakończona tzw. pozdrowieniem sportowym: "Ukłony sportowe" (niem. "Gutferngrüss"). Zbierano również pocztówki niezapisane, wręczane jako prezent do kolekcji gromadzonej w specjalnych albumach. 

     Świat pocztówkowy to "rzeczywistość pocięta na małe kawałki", tworząca kolekcję nieskończenie liczną pod względem tematów i eksponatów. Nie ma właściwie sposobu, aby ten świat odtworzyć i dokładnie zbadać, kolekcjonowanie pocztówek oparte jest więc na nadziei stworzenia kolekcji idealnej, zamkniętej. Ale przyjemność zbierania polega na ciągłych poszukiwaniach, radości z odkryć i przekonaniu, że kolekcja jest... niepełna.

     W niniejszym albumie znajdują się pocztówki zbierane latami przez miłośników starej kartki ze Śląska Opolskiego. Widokówki wydawane w okresie od przełomu XIX i XX w. do lat 40. XX w. przedstawiają wsie obecnego województwa opolskiego. Mimo, że w tym czasie pocztówki wydawane były przez większość miejscowości leżących w granicach dawnej rejencji opolskiej, to nie są znane widokówki z wielu wsi, które na pewno takie kartki wydawały.

     Ta kolekcja również wymaga ciągłych poszukiwań i uzupełniania...

(Tekst jest fragmentem książki)


Elżbieta Oficjalska: "Pozdrowienia z... Portret dawnej wsi opolskiej". Wydawnictwo MS, Opole 2003. Okładka twarda, lakierowana, format 21 x 29 cm, stron 112, liczne kolorowe i czarno-białe ilustracje.

Kup książkę w naszym antykwariacie
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 21:36, Odwiedzin: 7950
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0710790157