Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Rozwój zagospodarowania turystycznego Sudetów

     Z roku na rok rośnie w naszym kraju zainteresowanie rozwojem turystyki. Dziedzina ta, traktowana jeszcze niedawno głównie w kategoriach hobbystycznych, od paru lat postrzegana jest jako ważna gałąź gospodarki, z którą coraz więcej miejscowości, gmin czy nawet większych regionów, wiąże nadzieje na własny rozwój. Wraz ze wzrostem gospodarczego znaczenia turystyki, coraz więcej uwagi poświęcają jej środowiska naukowe. Wśród publikacji naukowych poświęconych turystyce dominują opracowania dotyczące zagadnień ekonomicznych, obsługi ruchu turystycznego, poczesne miejsce zajmują też opracowania w zakresie geografii turystycznej, mającej w Polsce szczególnie bogate tradycje. 

     Pewien niedosyt na tym tle budzi wciąż niezadowalający stan wiedzy o historii turystyki na ziemiach polskich, nawet w głównych regionach turystycznych. Dotyczy to zwłaszcza obszarów leżących przed rokiem 1945 poza granicami Polski. A jest to zagadnienie ważne, zwłaszcza w odniesieniu do takich regionów jak Sudety, które jako region turystyczny ukształtowały już przed II wojną światową.  W Sudetach już wówczas wykształciły się główne miejscowości turystyczne, a ich sieć właściwie do dzisiaj pozostaje bez większych zmian. Przedwojenną metrykę ma wiele popularnych szlaków turystycznych, punktów widokowych, jak również lokalizacje większości istniejących dziś schronisk górskich.

     W książce przedstawiono proces kształtowania się zagospodarowania turystycznego Sudetów w okresie najintensywniejszego rozwoju turystyki, tj. od połowy XIX wieku do 1945 roku, a zwłaszcza w latach 1880 - 1939. Głównym celem było wskazanie czynników wpływających na rozwój infrastruktury turystycznej oraz jej zróżnicowanie w poszczególnych częściach Sudetów.

Jacek Potocki: "Rozwój zagospodarowania turystycznego Sudetów. Od połowy XIX wieku do II wojny światowej". Wydawnictwo PLAN, Jelenia Góra 2004. Okładka miękka, format B5, stron 136 + wklejka z mapą, czarno-białe ilustracje
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 21:30, Odwiedzin: 9396
Komentarze
Jagoda 2007-12-29 13:43
Czy mogłabym sie dowiedziec z jakiej strony www mozna zamówic ta książkę?
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0680880547