http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Międzyzdroje - plan miasta

Wydawnictwa » Książki

Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu

     "Wielka encyklopedia gór i alpinizmu" przedstawia i przybliża Czytelnikowi kompleksową i interdyscyplinarną wiedzę o wszystkim, co jest związane z górami świata. Mimo że zajmują zaledwie kilka procent powierzchni naszego globu, to nie ma chyba dziedziny życia, która w jakiś sposób nie łączyłaby się z nimi. W wielu przypadkach wpływ gór na życie poszczególnych ludzi i całych narodów, znaczenie dla tradycji, kultury i sztuki było i jest olbrzymie. O tym wszystkim jest nasza WEGA. W Encyklopedii popularnej PWN hasła góry i alpinizm to zaledwie kilka linijek tekstu. Zdajemy sobie sprawę, że nie zdołaliśmy wyczerpać tematu, a mimo to spodziewana objętość WEGI o parę tysięcy stron i kilkanaście tysięcy haseł. 

     Gromadzenie tych informacji, ich selekcja, opracowanie - to efekt działań wielu ludzi. Zespół redakcyjny, jaki powstał do realizacji tego ambitnego celu, pracował ponad sześć lat. Materiał, który początkowo planowaliśmy wydać w jednym tomie, rozrósł się do siedmiu. I tak: tom pierwszy, który właśnie się ukazał, jest wprowadzeniem do całości, zawiera pojęcia ogólne dotyczące gór i alpinizmu. Cztery kolejne tomy poświęcone będą hasłom geograficznym i eksploracji gór poszczególnych kontynentów, tom szósty to biogramy. Mamy oczywiście świadomość, że wiele haseł może mieć różne definicje, że niektóre fakty można różnie interpretować, że coś, co jest dla kogoś ważne, przez nas być może zostało pominięte. Dlatego właśnie w tomie ostatnim, zawierającym indeks i suplement, będziemy mogli uwzględnić wszystkie słuszne uwagi i propozycje uzupełnień, które tę pozycje wzbogacą.

     Od 1988 roku wydaję książki związane z górami i alpinizmem. Pasjonuje i satysfakcjonuje mnie uczestnictwo w życiu ludzi gór. Dlatego jestem rad, że wraz z innymi przyczyniłem się do wydania niniejszej publikacji.

     Pragnę podziękować Piotrowi Kasprowskiemu, który powstanie tej encyklopedii zainicjował i jako pierwszy podjął próbę jej redakcji. Dziękuję autorom, których uwierzyli w sens i powodzenie swej pracy dla WEGI, dziękuję wszystkim, którzy pomagali przy jej realizacji i tym, którzy cierpliwie i tak długo na nią czekali. W sposób szczególny dziękuję również Małgorzacie i Janowi Kiełkowskim. To ich konsekwencja w dążeniu do celu, wiedza, kontakty i olbrzymi górski księgozbiór, a przede wszystkim ich wielka, nieoceniona redakcyjna i autorska praca sprawiły, że w polskim języku powstaje największe na świecie kompendium wiedzy o górach.

Stanisław Pisarek


"Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu. Tom I: Wprowadzenie" pod red. Małgorzaty i Jana Kiełkowskich. Wydawnictwo STAPIS, Katowice 2003. Okładka twarda, obwoluta, liczne czarno-białe i kolorowe zdjęcia, stron 536 

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 16:59, Odwiedzin: 7445
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0744209290