http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Zew ciszy

     JOE SIMPSON jeden z najlepszych pisarzy górskich młodszego pokolenia (po polsku ukazały się dotychczas dwie jego książki: Dotknięcie pustki, Stapis 1992, 2004 i Gra z duchami, Stapis 1997). W najnowszej książce Zew ciszy analizuje swą fascynację górami. Pisze o własnych dramatycznych przeżyciach w górach, a także o śmierci wielu przyjaciół. Wspinaczka łączy w sobie siłę ducha i sprawność ciała, ale są też mroczne strony tego sportu, które Simpson opisuje niezwykle szczerze, zastanawiając się, czy warto ryzykować. Jednym z ostatnich wyzwań, jakie zmierza podjąć, jest zdobycie północnej ściany Eigeru. Także i ta wyprawa naznaczona jest śmiercią. 

     Wymowny, mrożący krew w żytach dokument.

SUNDAY TIMES


     Nikt tak jak Simpson nie buduje napięcia (...). Niezwykle zajmująca książka. Dzięki takim pozycjom literaturze górskiej nie grozi zapomnienie.

SARA WHEELER, SPECTATOR


     Przejmująca lektura. Nikt lepiej od Simpsona nie przedstawi fizycznych i psychicznych zmagań we wspinaniu (...). Z niezwykłą pasją napisana książka, jedna z tych, których zapomnieć nie można, jak zresztą wszystko, co do tej pory Simpson napisał.

SUNDAY TELEGRAPCH


     Mocna rzecz (...). Dla ludzi o mocnych nerwach (...). Mogłaby być dostępna opatrzona uwagą Ministerstwa Zdrowia (...). Czujesz szorstkość skaty, a z każdą stroną coraz bardziej pocą ci się dłonie.

SCOTSMAN


     Niezwykły sposób, w jaki Simpson buduje napięcie opisując załamania pogody i walkę o przeżycie nie ma odpowiednika w żadnej innej powieści przygodowej.

SUNDAY EXPRESS


     Gdzie jest granica, po przekroczeniu której wspinaczka nie jest już afirmacją wolności, lecz staje się bezzasadnym narażaniem życia?

     Przejmująca i osobista książka stanowiąca swoisty zbiór znaków zapytania. Należy przestrzec, iż pytania dręczące autora należą do niezwykle zaraźliwych. Wielu znajdzie w najnowszej książce Simpsona inspirację do jeszcze gorętszej fascynacji górami. Nie brakuje jednak też argumentów podających w wątpliwość zasadność uprawiania alpinizmu.

GÓRY


     Książka o życiu i śmierci, książka o miłości do gór i utracie tej miłości, książka o wspinaniu, lataniu, o ludziach gór, książka o Eigerze.

Stanisław Pisarek, wydawca


Joe Simpson: "Zew ciszy". Wydawnictwo STAPIS, Katowice 2004, okładka miękka z obwolutą, format 15,5 x 23,5 cm, stron 256, czarno-białe ilustracje
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 16:52, Odwiedzin: 7405
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0716290474