Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki » Rocznik Ziemia prudnicka 2003

Rocznik Ziemia Prudnicka 2003

     W 2001 roku ukazał się pierwszy powiatowy ROCZNIK - ZIEMIA PRUDNICKA. Podtytuł "W nowe stulecie" akcentował czas jego ukazania się na początku XXI wieku. Było to też wejście nie tylko w nowy wiek ale niemal równocześnie i w nowy etap budowy samorządów w Polsce. ROCZNIK ukazał się bowiem w dwa lata po ponownym powołaniu do życia powiatu prudnickiego. Mamy nadzieję, że będzie odtąd zawsze temu powiatowi towarzyszył, opisywał go i promował. 

     Teraz przypada nam w udziale obowiązek i przyjemność kontynuowania tego wydawniczego dzieła. I teraz znowu przed nami nowe wyzwania. Polska jest w przededniu wstąpienia do Unii Europejskiej. Polacy manifestują swoją obecność i rolę w Europie. ROCZNIK swoją zawartością w sposób dobitny przekonuje, że nasza ziemia, szerzej Śląsk, jest w tradycji europejskiej, jej historii, kulturze i ciągłości cywilizacyjnej osadzona jak mało, który region Polski. Także to, trzecie już wydanie naszej "książki domowej" ukazuje związki naszej małej ojczyzny z tym, co działo się na przestrzeni dziejów w Europie. Przykładem związania z tradycją europejską są sylwetki Friedricha Bernharda Wernera, autora tysięcy rysunków przedstawiających miasta całej Europy, a wśród nich Śląska, także Prudnika, Głogówka i innych miejsc naszego powiatu, markiza de Bombelles Europejczyka związanego także z Głogówkiem, czy też Teofila Konietznego, nauczyciela niemieckiego żywo zainteresowanego kulturą regionu. Takich momentów potwierdzających, że ziemia prudnicka nigdy nie była poza Europą i jest w niej ciągle, jest więcej; bo oto jubileuszowy dziesiąty festiwal beethovenowski w Głogówku, życie Żydów w dawnym Prudniku, prudnickie Rekordy Guiness'a, Euroregion Pradziad, partnerstwo szkół w Białej i Hanowerze. Było tak i jest, o czym świadczy podtytuł drugiej edycji ROCZNIKA - "Tradycja i współczesność". Dodatkowo w tym obecnym najnowszym ROCZNIKU po raz pierwszy zamieszczamy tekst w innym niż polskim języku. Jest to oryginalny artykuł niemieckiego autora Ralpha M. Wrobla, napisany po niemiecku. Tutaj zamieszczony wraz z tłumaczeniem.

     ROCZNIK - ZIEMIA PRUDNICKA ma być w zamyśle autorów książką pomagającą myśleć pozytywnie i z nadzieją o przyszłości. Dlatego ogólny wyraz tej książki ma budować, łączyć i umacniać a nie dzielić i krytykować. Pomoże w tym także nasz doroczny konkurs fotograficzny "Cztery pory roku", ciągle odkrywający nowych autorów zdjęć, odkrywający również nowe oblicza naszego powiatu.

     Jak co roku, życząc sobie i mieszkańcom powiatu prudnickiego pokonania trudności i lepszych dni w 2003 roku, życzymy też aby ROCZNIK - ZIEMIA PRUDNICKA znalazł się jako "książka rodzinna" w każdym domu w ziemi prudnickiej, żeby był cennym prezentem dla odwiedzających nas gości. 

Starosta Prudnicki
Romuald FELCENLOBEN

Przewodniczący Rady Powiatu
 Józef JANECZKO

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 16:43, Odwiedzin: 3450
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1120338440