http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Rocznik Ziemia prudnicka 2003

     Kilkadziesiąt tekstów o historii i współczesności tego mało znanego zakątka w południowej części Górnego Śląska przynosi trzeci rocznik wydany przez pasjonatów z Prudnika. Dla nas najbardziej interesujące są te materiały, które dotyczą gór lub są z nimi związane.
     Paweł Bochenek przedstawia historię rozwoju i - co tu kryć - agonii linii kolejowych na ziemi prudnickiej. Gdzie te czasy, gdy przez wiadukt nad szosą w Pokrzywnej jeździły nie tylko czeskie, ale i polskie pociągi. Tekst okraszony jest zdjęciami parowozów zrobionymi podczas fotostopów na imprezach miłośników kolejnictwa. Andrzej Dereń opisuje historię odnalezienia w lesie na pograniczu Gór Opawskich starych kamieni granicznych miasta Prudnika, pochodzących jeszcze z czasów feudalnych. Na reprodukowanych fragmentach dziewiętnastowiecznych map zaznaczono miejsca, w których kamienie zostały odkryte.
     Paweł Kawecki upamiętnił wydarzenie, jakie miało miejsce 14 września 2002 r. Wtedy to na szczycie Biskupiej Kopy (890 m), najwyższej góry w powiecie nyskim, zgromadziło się według szacunków autora 650 osób. Wprawdzie nie jest to liczba imponująca w porównaniu z tysięcznymi a nawet liczniejszymi rzeszami turystów podczas na przykład nocnych rajdów na Ślężę, jakie miały miejsce w połowie XX wieku. Jednak tamtego dnia był to rekord Śląska (i w skali kraju!) ilości osób na jednym wierzchołku, podczas akcji Spotkania na szczytach, organizowanej przez PTTK.
     Tego samego 14 września 2002 r. zmarł Mieczysław Papierski, przodownik i przewodnik turystyczny z Prudnika, wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. W krótkim artykule przypomniał jego sylwetkę Andrzej Dereń. Samo wyliczenie zasług, tytułów i odznaczeń Papierskiego zajmuje pół kolumny, co świadczy o tym, że była to postać niepowszednia.
     Miłośnikom Gór Opawskich nie może umknąć informacja, że w roczniku pojawił się także Marek Sitko, autor najlepszego w historii przewodnika turystycznego po tym paśmie górskim. Tym razem mikołowianin przetłumaczył na język polski tekst Alfonsa Nowacka o okolicach Prudnika w pierwszej wojnie śląskiej.

Tomasz Rzeczycki


"Ziemia Prudnicka. Rocznik 2003". Spółka Wydawnicza "Aneks", Prudnik 2003. Okładka miękka, stron 288, zdjęcia i ilustracje

Przeczytaj wstęp do książki

   • Rocznik Ziemia Prudnicka 2003
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 16:40, Odwiedzin: 7640
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0767278671