http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Odkryli dla nas piękno gór

     Dzieje organizacji turystycznych w Sudetach Środkowych i ich przedgórzu posiadają bogatą przeszłość. Do tej pory temat ten nie był szerzej przedstawiany. Najważniejszą blokadą była z pewnością programowa "niechęć" PRL - owskiej władzy do przytaczania szerzej dziejów gospodarzy tych ziem do 1945 roku. Po 1989 roku zainteresowano się tą tematyką, kładąc jednak nacisk na przedwojenne towarzystwa turystyczne działające w Karkonoszach i na Ziemi Kłodzkiej. Obecnie zaś szczegółowo prześledzić możemy już losy trzech organizacji turystycznych działających w rejonie gór: Sowich, Wałbrzyskich i Kamiennych oraz Masywu Ślęży. Stało się tak za sprawą wydanej pod koniec ubiegłego roku książki Tomasza Przerwy - historyka, z pochodzenia dzierżoniowianina, znanego z kilku publikacji o Srebrnej Górze.  

     "Odkryli dla nas piękno gór - trzy sudeckie organizacje górskie..." to efekt kilkuletnich badań nad dziejami skupiających liczne lokalne towarzystwa górskie Federacji Towarzystw Górskich przy Sowie, Wałbrzyskiej Federacji Górskiej oraz Towarzystwa Ślężańskiego. Ramy czasowe objęte pracą to lata 1882 - 1945, a więc od chwili powstania w Dzierżoniowie Towarzystwa Sowiogórskiego do końca II wojny światowej. W książce tej niezwykle szczegółowo przedstawiony został proces tworzenia poszczególnych towarzystw górskich oraz przekształceń jakim ulegały. Opisane zostały wszystkie pola działalności każdego z nich: od wytyczania i znakowania szlaków, przygotowania miejsc wypoczynku, wydawania przewodników, krajoznawczych czasopism, organizację wycieczek, po budowę schronisk oraz wież widokowych. W polu zainteresowania owych organizacji były również: ochrona przyrody czy sporty zimowe. Zajmowano się także, co stanowi o niezwykle szerokim polu działalności, negocjowaniem z dyrekcją kolei w sprawach dogodnych połączeń oraz przyznawania ulgowych biletów wycieczkowych.

     Załącznikiem do bogatej treści książki są (niestety nie najlepszej jakości) ilustracje pochodzące głównie z przedwojennej literatury tematycznej oraz współczesnych zbiorów prywatnych osób. Odnaleźć tam można również szczegółowe tabele i wykresy ilustrujące wybrane z opisu zagadnienia (jak np. liczebność członków poszczególnych towarzystw górskich w kolejnych latach). W książce znajduje się pełna bibliografia - potwierdzająca ogrom pracy wykonany przez autora, sam zaś tekst pokazuje wysoki warsztat naukowy.

     "Odkryli dla nas piękno gór..." to niezwykle cenna pozycja wydawnicza znakomicie nadająca się do lektury na długie zimowe wieczory. Latem zaś zapraszam do częstych wizyt w Sudetach Środkowych i prób odszukiwania śladów po działających tu niegdyś organizacjach turystycznych.

Tomasz Śnieżek


Tomasz Przerwa: "Odkryli dla nas piękno gór". Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2002, okładka miękka, stron 510, ilustracje i wykresy

Przeczytaj fragment wstępu do książki
   • Odkryli dla nas piękno gór
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 16:30, Odwiedzin: 8607
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0703589916