http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Ziemia Kłodzka (EkoGraf)

Wydawnictwa » Książki

Mistyka Śląska

     Dramatyczne kryzysy polityczne i kulturowe, pozostawione nam w spuściźnie przez XX wiek, zmuszają do poszukiwania nowego paradygmatu kulturowego. W tej sytuacji warto przyjrzeć się interesującym propozycjom zrodzonym na Śląsku w XVII wieku. 

     Książka Mistyka śląska poświęcona jest związanym ze Śląskiem myślicielom, których dzieła Mikołaj Bierdiajew określił jako "najwyższe osiągnięcie mistyki, jeśli chodzi o moc ich wizji na temat człowieka". Szczególne miejsce w mistyce przysługuje Jakubowi Boehmemu. Jego mistyka jest bowiem uniwersalistyczna: zarówno ponadnarodowa, jak i ponadkonfesyjna. 

     W Cherubinowym wędrowcu Anioła Ślązaka, uznawanym za perłę literatury światowej, Frederick Franek dostrzega naturalny pomost łączący mistykę Wschodu i Zachodu. Powszechnie znany jest także wpływ Jakuba Boehmego i Anioła Ślązaka na filozofię (Feuerbach, Hegel, Schelling) i literaturę (Goethe, Mickiewicz, Novalis).

Józef Kosian: "Mistyka śląska. Mistrzowie duchowości śląskiej: Jakub Boehme, Anioł Ślązak, Daniel Czepko". Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2001, wydanie 1. Okładka miękka, format 145x205, stron 241.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 16:15, Odwiedzin: 7846
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0885310173