http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Mapa Górnego Śląska 1930 r.

Wydawnictwa » Książki

Pogórze Izerskie

     Krok po kroku zbliżamy się do chwili, gdy całe polskie Sudety opisane zostaną w Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów. Ich obszar podzielono na 21 tomów, z czego do tej pory wydano 16, bo na początku września ukazał się tom zatytułowany „Pogórze Izerskie”. To ogromne dzieło, bo i teren niezwykle ciekawy krajoznawczo i historycznie, uzupełnia lukę jaka istniała do tej pory w opisaniu Pogórza Izerskiego. Na ponad tysiącu stron (w dwóch tomach) opisane zostały wszystkie obiekty znajdujące się na tym terenie, mające swoje polskie nazwy.

     „Pogórze Izerskie” obejmuje obszar od Zgorzelca i Worka Turoszowskiego na zachodzie po Wleń i Lwówek Śląski na wschodzie, na północy zaś sięga niemal do Bolesławca. Układ książki jest podobny jak w poprzednich tomach Słownika, a więc najpierw część ogólna, opisująca między innymi położenie, klimat, hydrografię, budowę geologiczną oraz faunę i florę, następnie szczegółowa część słownikowa, w której znajdziemy bogaty zestaw wiadomości na temat danego obiektu, miejscowości, czy charakterystycznego elementu krajobrazu, począwszy od pierwszych wzmianek, danych statystycznych, poprzez jego historię, opis zabytków, po biogramy osób związanych z danym miejscem.

     Trzeba pochylić czoło przed ogromem pracy, jaki wnieśli autorzy w to dzieło. Ważne jest też to, że nie spoczęli na laurach i że w przygotowaniu jest kolejny tom Słownika, tym razem będą to Wzgórza Strzegomskie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tomy...

Waldemar Brygier


Słownik Geografii Turystycznej Sudetów. Tom 2. Pogórze Izerskie
; pod red. Marka Staffy. Wydany w dwóch tomach, Wydawnictwo I-BIS, Wrocław 2003. Stron 1018, liczne zdjęcia, plany i ilustracje, okładka miękka.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 15:11, Odwiedzin: 7805
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0789139271