http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Nymbursko 1:50 000 [P1/1] - 22

Wydawnictwa » Książki

Trekker. W czym i z czym chodzić po górach

     Żyjąc w realiach wolnego rynku, mamy możliwość swobodnego wyboru odpowiadającej nam odzieży, czy też sprzętu używanego w górach. Czasami jednak mnogość butów, śpiworów, kurtek, czy nawet tak prozaicznych rzeczy jak rękawiczki i czapki, których rodzaje i gatunki idą już w dziesiątki, przyprawić nas może o zawrót głowy. Co wybrać? Czy buty z membraną, czy może bez membrany? Kurtkę z gore, czy jakimś innym texem? Jaki rodzaj bielizny, windstoper, polartec, hydrotex, dry coś tam, super, hiper... Dla przeciętnego turysty to z pewnością za wiele.

    
Książka Tomasza Osuchowskiego, wydana przez Wydawnictwo Galaktyka, jest próbą udzielenia odpowiedzi na pytania, jakie może sobie zadać turysta stojący przed koniecznością zakupu swego ekwipunku. Tak więc znajdziemy tutaj informacje o rodzajach membran, sposobach szycia butów, ich kategoryzację, porady jaki rodzaj śpiwora kupić i opis dodatkowego ekwipunku, jaki obecnie spotkamy w sklepach górskich. Autor ma blisko dziesięcioletnie doświadczenie wyniesione z pracy w jednym z takich sklepów i dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami.

     Niestety nie ustrzegł się subiektywizmu w swojej niewątpliwie przydatnej publikacji. Co prawda zastrzega się już na wstępie, że niemożliwym jest opisać wszystkie rodzaje butów, czy kurtek i tu w pełni się z nim zgadzam, ale pominięcie produktów takiej firmy jak Scarpa, która jest niezwykle w Polsce popularna, wydaje mi się sporym niedociągnięciem. Odnosi się wrażenie, że w sklepie, w którym pracował autor, akurat tych butów nie było. Przez ten brak co prawda publikacja nie traci na wiarygodności, ale nie powinno w niej zabraknąć chociaż krótkich wzmianek o firmach popularnych na naszym rynku.

    
Kolejnym wrażeniem, jakie nieodparcie nachodzi czytelnika, jest wszechobecność firmy Alpinus. Po lekturze książki wydawać by się mogło, że to najlepsza firma na naszym rynku, produkująca wszystko i w najlepszym gatunku, a tymczasem na przykład w Internecie na forum grupy dyskusyjnej pl.rec.gory, użytkownicy tego sprzętu bardzo często narzekają na jego jakość i cenę. Naprawdę jest wiele firm mniej znanych, tańszych, a jednocześnie produkujących odzież i sprzęt nie ustępujących właściwościami produktom wielkich „potentatów”.

    
Książka jest bogato ilustrowana kolorowymi zdjęciami i starannie wydana, do czego Galaktyka już nas przyzwyczaiła. Pokazanie na zdjęciach, jak wygląda nowoczesny sprzęt sportowy ma tę zaletę, że sam opis sprzętu byłby suchy i niestrawny dla czytelnika. Ogromną zaletą jest też niewysoka cena, co również nie jest bez znaczenia. Temat został potraktowany dość profesjonalnie i w sposób zadowalający. Oprócz opisów poszczególnych modeli, mamy też działy poświęcone konserwacji sprzętu. Niedogodnością dla czytelnika jest za to brak spisu treści.

    
Podsumowując książkę „Trekker” trzeba zaznaczyć, że jest to w tej chwili jedyna taka publikacja na półkach księgarskich, a przez to wyjątkowa. Czytelnik może w przystępny sposób zapoznać się z najnowszą techniką produkcji sprzętu, ale też poznać rys historyczny, swoją drogą niezwykle ciekawy, poszczególnych elementów górskiego ekwipunku. Publikacja godna polecenia każdemu turyście, który musi skierować swoje kroki do sklepu górskiego. Używam odzieży z polartecu, plecaków z cordury i innych „nowości” od z góra dziesięciu lat, ale mimo to z książki Osuchowskiego dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, nowych dla mnie, mimo sporego doświadczenia górskiego. Polecam!

Waldemar BrygierTomasz Osuchowski: "Trekker. W czym i z czym chodzić po górach". Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2003, wydanie 1. Okładka miękka, papier kredowy, format 140x200, stron 80
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 15:09, Odwiedzin: 9008
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0694150925