http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Jak zrobić film górski. Nieporadnik

     Pomysł na tę książkę pojawił się rok temu. Zamierzałem namówić kilku profesjonalnych twórców przejeżdżających na Przegląd do Lądka, aby podzielili się swą wiedzą a przede wszystkim doświadczeniem z coraz liczniejszą rzeszą filmujących amatorów. Miał to być praktyczny poradnik dla każdego. Byłem przekonany, że pomysł jest znakomity do momentu, kiedy spytałem o zdanie Mirka Dembińskiego - człowieka, który bez wątpienia fachowcem jest. I wówczas, w czasie rozmowy późną nocą na korytarzu jakiegoś wstrząsająco pustego hotelu w Bielsku-Białej, uświadomiłem sobie, że mój pomysł jest zupełnie beznadziejny. Podobne poradniki zostały już wydane, a ja najprawdopodobniej wyprodukuję najgorszy z nich. Wydawnictwo będzie ciekawe tylko wówczas - pomyślałem - kiedy pokażemy tę drugą stronę produkcji filmowej: pierwsze fascynacje, mniej i bardziej zaawansowane próby, fatalne wpadki, komiczne sytuacje, wspomnienia, anegdoty czyli coś, co jest przeciwieństwem poradnika. Mówiąc krótko, musi to być nieporadnik. 

     Zaproszenia do napisania poszczególnych rozdziałów rozesłałem kilkudziesięciu osobom, które w różny sposób zetknęły się z filmem górskim. Byli to autorzy filmów, operatorzy, producenci, ale także osoby tzw. zabezpieczenia technicznego i obserwatorzy. Zależało mi, aby w książce znalazły się zarówno teksty ludzi, którzy swoją przygodę z filmem górskim rozpoczynali w latach 50-tych ubiegłego wieku jak i tych, którzy dopiero zaczynają zbierać pierwsze doświadczenia. Uznałem, że należy - tak, jak na lądeckim Przeglądzie - zestawić wypowiedzi profesjonalnych twórców i entuzjastycznych amatorów, ludzi o różnej wrażliwości i odmiennych punktach widzenia. Wtedy uzyskamy prawdziwy obraz zjawiska, jakim jest film górski. Czy mi się to udało? Nie wiem. Ocenią to czytelnicy.

     Nieskromnie przyznam, że jest to także próba udokumentownia szczególnego wydarzenia, jakim jest Przegląd Filmów Górskich - jak napisał jeden z autorów - "zlot marzycieli - przyjaciół Piotrusia Pana, którzy odwieczne marzenie o lataniu realizują zbliżając się ku niebu o własnych siłach". Mam satysfakcję, że jest nas wielu.

Zbigniew Piotrowicz

Tekst jest wstępem do książki "Jak zrobić film górski. Nieporadnik""Jak zrobić film górski - nieporadnik". Pod redakcją Zbigniewa Piotrowicza. Wydawca: Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju, Lądek Zdrój 2002. Stron 153, okładka miękka, lakierowana, liczne czarno-białe i kolorowe zdjęcia, płyta CD z filmami
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 15:05, Odwiedzin: 8011
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0926549435