http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Olomoucko 1:60 000 [P1/1]

Wydawnictwa » Książki

Łagiewniki - zarys historii

     Na początku 2003 roku wśród monografii historycznych dolnośląskich miejscowości pojawiła się książka młodego wrocławskiego historyka, pracownika Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Sebastiana Ligarskiego pt. "Łagiewniki – zarys historii".

     Jak bardzo była ona potrzebna niech świadczy fakt, iż do tej pory wiedzę o Łagiewnikach można było czerpać jedynie z broszury opracowanej przed 1983 rokiem. Jak napisał we wstępie sam autor - wiele faktów historycznych skrywała do tej pory mgła tajemnicy i dociekań.  Książka trafiła na księgarskie półki dzięki wsparciu lokalnego samorządu, licznych instytucji, firm i osób prywatnych.

     Składa się ona z pięciu części podzielonych na liczne podrozdziały. Zaprezentowane zostały tam poszczególne okresy i zagadnienia z dziejów tej położonej na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych miejscowości. Autor podzielił dzieje Łagiewnik na dwa fragmenty, – przy czym datę graniczną między nimi stanowi rok 1945. I to właśnie losy miejscowości po zakończeniu II wojny zajmują najwięcej miejsca na kartach tej pozycji wydawniczej. Nie umniejsza to jednak faktu, iż okres sięgający neolitu i wyznaczony śladami pierwszego osadnictwa przedstawiony został niezwykle skrupulatnie. Świadczy o tym bibliografia obejmująca ponad 200 pozycji. Książka powstała, więc po szerokiej analizie dostępnych materiałów źródłowych i opracowań.

     Po uważnej lekturze potwierdzić można, iż w zupełności spełnia ona wyrażoną we wstępie zapowiedź odkrywania niektórych z tajemnic przeszłości. Jest jednocześnie niezwykle udanym zaproszeniem do dalszego zgłębiania poszczególnych fragmentów z dziejów tej miejscowości.

Tomasz Śnieżek


Sebastian Ligarski "Łagiewniki. Zarys historii". Oficyna Wydawnicza "Arboretum", Wrocław 2003.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 15:00, Odwiedzin: 7914
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1383779049