Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Dolomity. Najpiękniejsze via ferraty

W Dolomity miły bracie...

     ...tam ferrata czeka na cię – chciałoby się zaśpiewać po przeczytaniu najnowszej pozycji z górskiej półki – przewodnika po żelaznych drogach Dolomitów. Książkę Pascala Sombrardiera wydało niedawno Wydawnictwo „Galaktyka”. Tytuł mówi sam za siebie: „Dolomity. Najpiękniejsze via ferraty”, a przedstawionych zostało kilkadziesiąt dróg, począwszy od takich, na których nie ma większych trudności, po drogi wymagające wspinaczkowego doświadczenia i siły fizycznej – jednym słowem, dla każdego coś dobrego.

Książka nie jest typowym przewodnikiem, który można wziąć z sobą do plecaka na górską wędrówkę. Jest raczej utrzymana w konwencji albumu z przepięknymi zdjęciami, ciekawymi opisami i mnóstwem informacji praktycznych. Każdy z rozdziałów opisujących kolejne ferraty rozpoczyna się informacjami o położeniu, miejscu startu i mety oraz czasu przejścia. Dość dokładnie opisane są również trudności, jakie można napotkać na drodze oraz uwagi autora, jego subiektywne odczucia i przeżycia. Ważnym jest to, że nie są to suche opisy, a raczej kolorowe opowieści pozwalające czytelnikowi siedzącemu w wygodnym fotelu poczuć się zdobywcą żelaznych dróg. Nogi i ręce same rwą się do wspinaczki, przed oczyma stają obrazy pięknych i wyniosłych ścian. Zresztą o owe obrazy nie jest trudno, bowiem książka zawiera blisko 150 kolorowych fotografii, przedstawiających widoki zapierające dech w piersiach.

     Książka jest wydana starannie, kredowy papier pozwala na podziwianie cudownych widoków na zdjęciach, a twarda okładka czyni z niej wydawnictwo albumowe. Wadą takiego wydawnictwa jest jego ciężar, który nie pozwala zapakować przewodnika do plecaka. Jest to jednak doskonała lektura przed wspinaczką, pozwalająca dokładnie zaplanować wędrówkę, począwszy od wyjazdu z domu po koniec via ferraty. Duża ilość informacji praktycznych, w tym adresy schronisk górskich, lista przydatnych map i spis ciekawej literatury ułatwiają organizację wyjazdu, a sama książka może się przydać podczas deszczowych chwil – do podziwiania na zdjęciach tego, czego w danym momencie nie widać.

     Z pewnością jest to pozycja ze wszech miar godna polecenia, ale nie ma róży bez kolców. Tym przysłowiowym kolcem jest z pewnością niedostosowanie przewodnika do potrzeb polskiego czytelnika. Nie wystarczy tylko przetłumaczyć książkę z francuskiego, przydałaby się jeszcze garść informacji przydatnych dla nas. I o ile ogólne wiadomości o historii Dolomitów, ich eksploracji i kulturze zamieszkujących je ludzi można pozostawić bez zmian, to jednak pisanie o zniżkach, jakie dają legitymacje francuskich klubów górskich, można było rozszerzyć o informację, czy podobne zniżki daje również członkostwo w PZA. Bardzo razi też mapka zatytułowana „Drogi dojazdowe do włoskich Dolomitów”. Drogi są pięknie pokazane, nawet odległości pomiędzy poszczególnymi miastami są uwidocznione, ale co z tego, skoro jest ona przydatna dla Francuzów, bo z tego kraju zaczynają się przedstawione trasy, a Polski na tej mapie nawet nie ma zaznaczonej. Wierzę jednak, że w kolejnych wydaniach tej niezwykle interesującej pozycji, znajdziemy uzupełnienia.

Waldemar Brygier


Pascal Sombardier: "Dolomity. Najpiękniejsze via ferraty". Wydawnictwo Galaktyka, Łódź - grudzień 2002. Okładka twarda, lakierowana, format 19x26 cm, stron 144

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 14:58, Odwiedzin: 11034
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0905380249