http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Dawno temu w Tatrach

     Zakopane i Tatry zawsze budziły w sercach Polaków różne uczucia. Obraz pięknego miasta położonego u stóp naszych najwyższych gór przeciwstawiany był gnijącemu zaściankowi z brudnymi domami i ciemnymi ulicami. I pewnie ilu ceprów, tyle opinii, ilu górali tyle zdań na temat miasta. Na szczęście są jeszcze Tatry, niewzruszone, potężne, nieczułe na ludzkie osądy i opinie - trwające od wieków. To one tak naprawdę są magnesem przyciągającym ludzi do Zakopanego. 

     "Dawno temu w Tatrach" to książka niezwykła, nawiązująca do wspaniałych mitów, jasnych obrazów pozostających w naszej pamięci z pobytu w Tatrach, potrzeby wyartykułowania naszych romantycznych wyobrażeń o góralach, krajobrazach, schroniskach, wędrówkach i ludziach tworzących historię tego miejsca, jego otoczkę kulturową, czy wreszcie taternictwo i turystykę. To opowieść o szlachetnych czynach, o tym, co w Tatrach było najlepszego. I choć autor zastrzega się, że nie wszystko tak naprawdę było takie piękne i słodkie, z książki zewsząd wyziera ta romantyczna otoczka, będąca na stałe już przypisana Tatrom i Zakopanemu.

     Czytając książkę ma się wrażenie udziału w pokazie slajdów, prezentujących historię góralszczyzny, turystyki, komunikacji, schronisk, sportów zimowych, zdobywania szczytów i setek innych rzeczy. Wszystko okraszone pięknymi, starymi, często unikalnymi fotografiami. I na dodatek ze swadą i obrazowo komentowane przez znawcę tematu, Jarosława Skowrońskiego, miłośnika Tatr. Język opowieści nie jest wyszukany, ale nie o taki też tutaj chodzi. Ważne są fakty, archiwalne zdjęcia, pocztówki i ludzie z dawnych epok na nich, zaklęci w papierze. Wiele radości sprawiało mi oglądanie strojów, w które byli ubrani, przyglądanie się szczegółom ich ubiorów, ozdób, architektonicznym detalom na budynkach, czy wreszcie sprzętowi, jakiego używali turyści i taternicy podczas swych górskich wspinaczek i narciarskich wycieczek.

     Książka jest wydana bardzo starannie, w sztywnej okładce, szyta - widać tu dbałość o jej estetykę. Wielką zaletą jest użyty papier - sprawiający wrażenie szorstkiego, gruby, kremowy, idealnie pasujący do starych zdjęć i pocztówek. Z pewnością użycie popularnego w tego typu wydawnictwach papieru kredowego podniosłoby jakość zdjęć, jestem przekonany jednak, że straciłby na tym ogólny wygląd książki. Łączenie nowoczesności z antykiem nie zawsze wychodzi na zdrowie, zwłaszcza antykowi. 

Waldemar Brygier


Jarosław Skowroński: "Dawno temu w Tatrach". Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2003. Okładka twarda, lakierowana, format 17x24,5 cm, ponad 200 archiwalnych zdjęć, stron 168.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 14:56, Odwiedzin: 9143
Komentarze
kasia szymanowska 2007-03-09 16:00
obecnie mieszkam w irlandii poludniowej i niechcacy weszlam na ta strone.ta strona jest super ten kto ja wymyslil powinien pomyslec tez jak zrobic jeszcze inna strone. jest naprawde super. teraz te krajobrazy przypominaja mi o polsce tym pieknym panstwie.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0757610798