http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Okolice Kępna dla aktywnych

Wydawnictwa » Książki

Narty w Sudetach

     Zima za oknem, a wraz z nią, podobnie zresztą jak i w czasie letnich wakacji, nachodzi nas pytanie gdzie pojechać na urlop czy nawet na krótki weekend. O wyższości Sudetów nad innymi regionami górskimi akurat mnie nie trzeba przekonywać, wiem jednak że są ludzie nie będący takimi pasjonatami Sudetów jak ja. Wydawać by się mogło, że to właśnie dla nich ukazała się na półkach księgarskich poręczna książka traktująca o możliwościach spędzenia wolnego czasu w górach. 

     "Narty w Sudetach" Nataszy Chyb, wbrew zdjęciu na okładce, nie traktują tylko o narciarstwie zjazdowym, ale także o coraz popularniejszym narciarstwie biegowym. Po raz pierwszy ukazała się pozycja nie tylko dla miłośników szusowania ze stoków, ale także dla turystów-narciarzy. Przynajmniej z założenia, bowiem opisanych tras biegowych jest w przewodniku niewiele. Oprócz znanych wszystkim z doskonałych warunków Jakuszyc, pojawił się opis trasy w Karpaczu, lakoniczna wzmianka o szlaku narciarskim z "Andrzejówki" do "Zygmuntówki", i trasy w okolicach Bielic i Dusznik Zdroju. Nie uwzględniono natomiast tras narciarskich przygotowywanych przez "Stowarzyszenie Kopaniec" w rejonie Kopańca w Górach Izerskich.

     Narciarstwo biegowe ma to do siebie, że nie potrzebuje drogiej infrastruktury - wystarczy mu trochę śniegu zaledwie, dlatego też istnieje tak wiele możliwości uprawiania tego sportu. Ale nawet wychodząc z takiego założenia, czuje się niedosyt tras i opisów wycieczek. Można było w przewodniku podać chociaż kilka propozycji najbardziej atrakcyjnych wycieczek i zachęcić w ten sposób turystów do odwiedzenia Sudetów zimą na nartach.

     Przewodnik jest niewyczerpanym źródłem, jeśli chodzi o informacje praktyczne. Jestem pod wrażeniem pracy włożonej w to dzieło, a przede wszystkim wdzięczny za zauważenie Internetu i podawanie, gdzie tylko to jest możliwe, stron www i adresów e-mailowych. Niestety zdarzają się literówki, a jak wiadomo, najmniejszy błąd w adresie powoduje niemożność otwarcia strony czy wysłania listu elektronicznego, a w obecnych czasach znacznie ułatwia to planowanie wyjazdów. Wiele osób piszących przewodniki, zwłaszcza starszej daty, zapomina o tym ważnym w naszym życiu medium. Niezwykle ważne są też numery telefonów, adresy i godziny otwarcia poszczególnych obiektów wartych odwiedzenia - a tych w przewodniku nie brakuje. Z pewnością pod tym względem "Narty w Sudetach" są bezcennym źródłem informacji.

     Niestety, autorka nie ustrzegła się drobnych błędów, zwłaszcza w ogólnym opisie Sudetów. Niektóre z nich spowodowane są, jak się zdaje, brakiem miejsca, co w przypadku przewodnika jest raczej dziwne, bo dodanie kilku kartek nie spowodowałoby rażącego wzrostu ceny. Razi bardzo pobieżne potraktowanie historii regionu, która w przypadku Sudetów i Przedgórza jest wyjątkowo bogata i warta opisania. Z innych błędów warto odnotować, że Góry Izerskie nie są najdalej na zachód wysuniętym pasmem Sudetów, muflony żyją także m.in. w Karkonoszach i na Pogórzu Kaczawskim, a wyciągi w Szklarskiej Porębie są raczej w Karkonoszach, a nie w Górach Izerskich, mimo że część miasta rzeczywiście leży w Górach Izerskich.

     Podsumowując, warto zauważyć, że przewodnik Nataszy Chyb jest w tej chwili najlepszym zestawieniem miejsc w Sudetach, gdzie można pojeździć na nartach. Adresy noclegów, sklepów, restauracji, barów, a nawet kantorów i bankomatów z pewnością będą przydatne nie tylko dla narciarzy, ale też dla turystów pieszych. Nie należy więc sugerować się tytułem przewodnika i śmiało można z niego korzystać także podczas planowania wiosennych czy letnich wycieczek. Z całą pewnością będę do niego zaglądał przez cały rok.

Waldemar BrygierNatasza Chyb: "Narty w Sudetach". Wydawnictwo Podróżnicze Alfabet, Tychy-Kraków 2003. Okładka miękka, format 13x23 cm, stron 206, plany miejscowości, informacje praktyczne.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 14:54, Odwiedzin: 9160
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0719318390