http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Barcelona

Wydawnictwa » Książki

Dolny Śląsk. Ziemia spotkania

     Profesor Andrzej Zawada, jak sam mówił, zmęczony prośbami swoich dzieci, aby opowiadał im historię Wrocławia i okolic, postanowił ją napisać. Tak powstał w 1996 r. "Bresław...", by rozrosnąć się w pozycję "Dolny Śląsk, ziemia spotkania", która to książka właśnie ukazała się w Oficynie Wydawniczej ATUT. 

     Profesor Zawada wykorzystując prace historyczne pokazuje, jak skomplikowana i barwna była historia tej ziemi. Ile plemion i narodów uczestniczyło w tworzeniu jej kultury, jak te wpływy mieszały się i przetapiały w obraz regionu. Autor pisał tę książkę w Borowicach (koło Karpacza) i historii gór poświęca wiele uwagi.

     Kłodzko, które od początku swych dziejów było przedmiotem pragnień Czechów, Polaków, Austriaków, Prusaków i Niemców, przechodziło z rąk do rąk, ale nie zahamowało to rozwoju jego mieszczaństwa i duchowieństwa, które potrafiło czerpać z zasobów i tradycji wielu narodów.

       Karkonosze zwane wówczas Riesengebirge (Góry Olbrzymie) przedstawia autor oczyma pierwszych polskich geografów sporządzających mapy i wędrowców z XVI i XVII w., m.in. Michała Kazimierza Radziwiłła, który wszedł na Śnieżkę w 1677 r. Niejako przy okazji poznajemy historię stojącej tam kaplicy.

     Dzieje zamków i klasztorów też w dużym procencie mówią o historii gór i przedgórza, a przecież właśnie w klasztorach pisano pierwsze księgi i zakładano szkoły.

     Czym dwór na Śląsku różnił się od polskiego? Jak wiele wspólnego mają tutejsze zamki z rycerzami króla Artura? Na te pytania i jeszcze 150 innych możemy znaleźć odpowiedź w książce.

     Przytoczyłam tu wyrywkowo tematy, jakimi zajął się prof. Zawada, ale w swoim eseju o Dolnym Śląsku daje on wnikliwą historię jego dziejów popartą faktami, które wymagały długoletnich badań.

     Określenie książki jako eseju może odstraszyć czytelników, którzy byliby skłonni sądzić, że jest to naukowa piła. Na szczęście książka napisana jest przepięknym językiem w formie gawędy z wieloma odniesieniami do własnych przeżyć autora, które przyczyniają się do tego, że i nasz stosunek do miejsc staje przyjazny. Przytoczenie wielu faktów, także mniej znanych, uświadamia, jak bogatą i skomplikowaną historię przeżyły te ziemie.

     Książka zawiera wiele starych rycin, a także zdjęcia i rysunki współczesne Adama howczyckiego, który jest autorem opracowania graficznego. Bogaty materiał ilustracyjny to jeden z walorów książki.

     "Dolny Śląsk, ziemia spotkania" otwiera serię Biblioteki Dolnego Śląska Oficyny Wydawniczej ATUT - Wrocławskiego Wydawnictwa Oświatowego. Książka jest do nabycia w księgarniach, a także w siedzibie Wydawnictwa ATUT we Wrocławiu przy Podwalu 62.

Elżbieta Pomorska
("Sudety" 1/22/2003)


Andrzej Zawada: "Dolny Śląsk. Ziemia spotkania"
. Wydawnictwo ATUT, Wrocław 2002. Z serii Biblioteka Dolnego Śląska. Okładka miękka, format 11,5x20 cm, stron 310, liczne ilustracje.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 14:50, Odwiedzin: 9539
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.5254070759