http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Prudnik na dawnej pocztówce

      Przed sześcioma laty otrzymałem propozycję napisania wstępu do książki o pocztówkach dawnego Opola. Mimo nawału pracy, gdyż właśnie zostałem rektorem Uniwersytetu Opolskiego, zgodziłem się, bo była to książka o moim mieście, świecie moich przyjaciół, mojej rodziny, moich studiów. Nie zdawałem sobie wówczas sprawy, że będzie to powód nowej mojej fascynacji, poznania i dołączenia do grona niezwykłych ludzi, których pasją jest zbieractwo starych pocztówek. 

     To hobby, ożywiające wyobraźnię, rozwija się w ostatnich latach w sposób zadziwiający, tak jak niegdyś filatelistyka i filumenistyka, czy zbieranie fotosów i plakatów filmowych. Nic dziwnego, bo uroda starej pocztówki, obok wrażeń estetycznych i sentymentalnego przywołania okruchu czyjejś biografii z konkretną datą i znaczkiem z tamtej epoki, daje wspaniałą wiedzę o naszych poprzednikach, mieszkańcach ulic i domów, w których my dziś żyjemy. Opowiada o estetyce i smaku artystycznym naszych przodków, o architekturze i topografii naszego miasta czy regionu.

     W rozpowszechnianiu tego pięknego i mądrego hobby niewymierzalne zasługi mają opolscy pionierzy kolekcjonerstwa pocztówkowego: Andrzej Wziątek, Wiesław Kafel, a zwłaszcza Bogusław Szybkowski i jego kolekcjonerskie Wydawnictwo MS.

     Teraz za sprawą tego wydawnictwa oraz burmistrza Prudnika i prezesa zarządu Banku Spółdzielczego czytelnik otrzymuje piętnastą pozycję albumową ze świata widokówek - tym razem świetne zbiory młodego kolekcjonera Piotra Kulczyka. Ukazuje ona piękno starego Prudnika z erudycyjnym komentarzem historycznym pani Urszuli Rzepieli i przeciekawą notką redakcyjną o fenomenie pocztówki.

     Wiem, że na swoje wydanie czeka jeszcze wiele takich unikatowych kolekcji. Oby stało się to jak najszybciej. Historia w pięknym wydaniu jest nam potrzebna jak tlen, tak mocno wiąże nas z naszą ziemią. Daje nam poczucie dumy i satysfakcji.

Stanisław Sławomir Nicieja
Senator Ziemi Opolskiej


Piotr Kulczyk, Urszula Rzepiela: "Prudnik na dawnej pocztówce"
. Wydawnictwo MS, Opole 2002. Wydawnictwo albumowe, sztywna okładka, obwoluta, kredowy papier. Stron 107, 126 pocztówek.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 14:42, Odwiedzin: 9047
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0943870544