http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Szklane przyciski do papieru

     Z przyjemnością oddaję do rąk Czytelników pierwszą w Polsce publikację, omawiającą zagadnienia produkcji szklanych przycisków do papieru na tle działalności XIX-wiecznych hut szkła z obszaru Karkonoszy i Gór Izerskich.

     Mało kto zdaje sobie dzisiaj sprawę, że ten piękny zakątek, na pograniczu Czech i Dolnego Śląska, miał w połowie XIX wieku doniosłe znaczenie dla rozwoju pewnej unikatowej gałęzi sztuki szklarskiej.

     Każdy, kto choć raz miał w ręku piękny szklany przycisk do papieru, ulega magii tego dzieła sztuki. Filigranowe wzory zatopione w szkle urzekają pięknem, którego nie można dotknąć.

     W krótkim czasie, w połowie XIX wieku, szklane przyciski do papieru stały się ekskluzywnym przedmiotem zbytku, a ofiarowywane symbolizowały często uczucia żywione do obdarowywanej osoby.

     Podziwiane i wysoko cenione na przestrzeni lat stały się skarbami kolekcji prywatnych i muzealnych. Od połowy XX wieku ponownie wzrosło zainteresowanie szklanymi przyciskami i można powiedzieć o trwającym renesansie tej najtrudniejszej gałęzi sztuki szklarskiej.

     Artyści, którzy wytwarzają współcześnie przyciski, niejednokrotnie osiągają zadziwiające rezultaty na granicy możliwości technologicznych.

     Niepowtarzalność i kunszt przycisków do papieru powoduje, że tak jak w XIX wieku wyroby najwyższej klasy osiągają często bardzo wysokie ceny.

     Badania i analizy przeprowadzone przez autora pozwalają dziś rzucić nowe światło na zagadnienie szkła millefiori i przycisków do papieru.

     Mam nadzieję, że niniejsza publikacja będzie cenną pozycją dla historyków sztuki, jak również dla miłośników i kolekcjonerów pięknego szkła.

Agnieszka KordasiewiczMillefiori na tle mchu
około 1845-60 r.

Millefiori na muślinie
około  1848 r.

Szklany przycisk do papieru zawierający rekordową liczbę 40 laseczek millefiori z sylwetkami zwierząt i kwaiatów


     Książkę "Szklane przyciski do papieru" możesz kupić u wydawcy w cenie 130 PLN. Szczegóły na stronie
www.paperweights.pl, gdzie można również zamówić piękne szklane przyciski do papieru.

Marek Kordasiewicz: "Szklane przyciski do papieru. Dziedzictwo XIX-wiecznych hut szkła Karkonoszy i Gór Izerskich". Wydawnictwo AMKOR, Zabrze 2002. Stron 119, papier kredowy, format 22,5x30 cm, twarda okładka, obwoluta
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 14:39, Odwiedzin: 15440
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0846409798