Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Krapkowice, Gogolin (PLAN)

Wydawnictwa » Książki

Pogórze Kaczawskie

     Zaczęło się skromnie od cieniutkiego, bo liczącego zaledwie 124 strony, tomu zatytułowanego "Góry Izerskie", który w 1989 roku wydało Wydawnictwo PTTK "Kraj". Nikt wówczas nie spodziewał się, że kilkanaście lat później opracowana zostanie większość pasm górskich Sudetów. Właściwie z 21 jednostek pozostało obecnie tylko sześć do wydania. Mowa oczywiście o największej monografii polskich Sudetów, a mianowicie o Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów.

     Na półkach księgarskich pojawił się kolejny tom Słownika, oznaczony numerem 7 – Pogórze Kaczawskie. Każdy kto choć raz był na Pogórzu, wie jak wiele krajoznawczych obiektów, miejscowości, czy atrakcji turystycznych się tutaj znajduje. Wiedza ta pozwalała na wyobrażenie sobie jak wiele stron musi posiadać tom przedstawiający ten region. Rzeczywistość przerosła jednak wszelkie oczekiwania, bo oto dostaliśmy do rąk potężną "cegłę" liczącą ponad 700 stron!

     Jest to opracowanie solidne, sygnowane nazwiskami wybitnych znawców Sudetów, tym bardziej cenne dla turysty i krajoznawcy. Zdarzało mi się spotkać na szlaku osoby z mapą i jednym z tomów słownika, które uważały tę kombinację za najlepszą z możliwych. I rzeczywiście wiedza zawarta w kolejnych tomach jest bardzo szeroka, znacznie przekraczająca założenia najbardziej nawet szczegółowego przewodnika turystycznego.

     Od samego początku zachowany został układ poszczególnych tomów. Tak więc przy opisach obiektów znajdujemy informacje o historycznych nazwach, historię, nazwiska znanych osób związanych z miejscem, zabytki archeologiczne, architektury i budownictwa, a przy miejscowościach również ich podział administracyjny i liczbę mieszkańców. Ważne są również informacje o szlakach turystycznych przebiegających w pobliżu i bibliografia, która pozwala samemu sięgnąć po szczegółowe opracowania.

Waldemar Brygier

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 14:31, Odwiedzin: 7605
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0718719959