Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Ars lucrum nostrum

Wydawnictwa » Książki

Góry – wolność i przygoda

     Niewiele książek może poszczycić się półmilionowym nakładem, a te które tę liczbę osiągają są bestsellerami znikającymi szybko z księgarskich półek. Magiczną liczbę 500 000 egzemplarzy sprzedanych na całym świecie osiągnęła też książka-poradnik pod redakcją Dona Graydona i Kurta Hansona zatytułowana „Góry – wolność i przygoda. Od trekingu do alpinizmu”.

     Od czasu pierwszego wydania, które ukazało się w roku 1960, w sześciu kolejnych na bieżąco aktualizowano treść, wzbogacając ją o nowe osiągnięcia i rozwiązania, stosowane w alpinizmie, ale także w turystyce wysokogórskiej. Stąd też w wydaniu, które ukazało się w języku polskim znalazły się rozdziały poświęcona nowoczesnym tkaninom oddychającym, altimetrom, GPS (Globalnemu Systemowi Pozycjonowania) i wielu innym problemom, które pojawiły się w ostatnich latach.

     Trudno nazwać tę pozycję książką. Jest to raczej poradnik, który w przystępny sposób przedstawia wszystko to, co osobie chodzącej po górach jest potrzebne. Znajdziemy tutaj rozdziały poświęcone podstawowemu wyposażeniu turysty, jak ubiór, buty, plecak, apteczka, ale także rozdziały mówiące o podstawach asekuracji, o wspinaniu w skale, lodzie, turystyce w górach wysokich i jej niebezpieczeństwach i wreszcie o wyższych formach wtajemniczenia górskiego, a więc o alpinizmie. Cenne są fragmenty mówiące o zagrożeniach w górach. I to od konfliktów w grupach poczynając, a na lawinach i szczelinach lodowcowych kończąc.

     „Góry – wolność i przygoda” należą do tej grupy wydawnictw, których nie odkłada się na półkę, ale cały czas z nich korzysta. Blisko 540 stron informacji zawartych na stronach książki pozwala uzyskać wiedzę, której do tej pory należało u nas szukać w wielu książkach, często bardzo starych, nie posiadających wznowień, a więc tym samym nieaktualnych. Uczenie się od kolegów, ma swoje zalety, ale nie chroni przed przejmowaniem błędów. Warto uzupełnić swoją wiedzę o inne źródła, tym bardziej że pół miliona sprzedanych egzemplarzy jest doskonałym dowodem na wartość książki i jej wiarygodność.

     Warto dodać jeszcze na zakończenie, że nad poszczególnymi rozdziałami pracowały osoby, które w tych dziedzinach są naprawdę fachowcami i na własnej skórze nie raz odczuły, co potrafią nam zaserwować góry i jak bardzo potrafią być nieprzewidywalne. To ważne, bo co innego być teoretykiem, a co innego samemu dostać w tyłek w górach i z własnego doświadczenia wiedzieć, jak zapobiegać zagrożeniom i jak zachowywać się, gdy już znajdziemy się w opałach.

Waldemar Brygier

"Góry – wolność i przygoda. Od trekingu do alpinizmu" - red. Don Graydon i Kurt Hanson; Wydawnictwo Galaktyka (www.galaktyka.com.pl) Łódź 2002, Wyd. 6 (1 polskie), okładka miękka, stron 536, liczne rysunki, tabele i zdjęcia.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 14:29, Odwiedzin: 7990
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0727519989