Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Góry Bystrzyckie i Orlickie

Artykuły

Jan Paweł II w Sudetach


Fot. Arturo Mari


     Miłość Karola Wojtyły do gór jest wszystkim powszechnie znana, niewiele jednak osób wie, że przebywał także w Sudetach. Najbardziej znanym miejscem, które odwiedził dwukrotnie podczas swoich wędrówek górskich jest sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej. Późniejszy Ojciec Święty, posiadający wtedy już sakrę biskupią, odwiedził kościół w 1961 r. Odprawił też wtedy mszę pontyfikalną podczas Dolnośląskich Dni Maryjnych w Międzygórzu (20 sierpnia). Siedem lat później ponownie był w sanktuarium, tym razem już jako kardynał. Jego wizyty upamiętnia tablica na murze kościoła. Następnym epizodem w życiu Papieża związanym z Marią Śnieżną, była koronacja cudownej figurki Matki Boskiej znajdującej się w tym kościele, której dokonał w czasie swej drugiej wizyty w Polsce. Nastąpiło to podczas Mszy Św. na wrocławskich Partynicach 21 czerwca 1983 r.

     Nieco wcześniej niż na Iglicznej, bo w latach 50-tych XX w., Karol Wojtyła jako duszpasterz akademicki przebywał wraz ze studentami w rejonie Gór Stołowych. W dniach 2-4 lipca 1955 r. przeszedł trasę z Kudowy Zdroju przez Karłów i Wambierzyce, gdzie odprawił Mszę Św. w bazylice, do Dusznik Zdroju. 6 lipca 1955 r. Jego biografowie notują wizytę na Śnieżniku. We wrześniu następnego roku wraz z przyjaciółmi pokonał na rowerach trasę ze Świeradowa Zdroju do Świdnicy. W wycieczce brało udział kilka osób. 4 wrzesnia 1957 odprawił Mszę św. przed figurką Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie oraz modlił się u stóp figury Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. 2 października 1958 jako biskup brał udział w rekolekcjach i naradzie duszpasterzy akademickich w Starych Bogaczowicach koło Wałbrzycha.

     W kronice klasztornej Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Służebniczek NMP w Kudowie Zdroju pod datą 15 kwietnia 1974 r. zapisana jest informacja, że Karol Wojtyła odprawił tutaj Mszę Św. W uzdrowisku zatrzymał się na nocleg podczas swej podróży do Litoměřic na uroczystości pogrzebowe kardynała Stefana Trochty. Z kolei 20 września 1975 r. odprawił w Goerlitz prywatną Mszę Św. koncelebrowaną z biskupem niemieckim Bernhardem Huhnem.

     Kolejnym miejscem w którym przebywał Karol Wojtyła, już jako Jan Paweł II, był Svatý kopeček na przedmieściach Ołomuńca (skraj Niskiego Jesionika), również dwukrotnie odwiedzony przez Papieża: w 1974 r. oraz 21 maja 1995 roku, gdy odbył tu spotkanie z młodzieżą. W tym samym dniu, na ołomunieckim lotnisku Papież odprawił Mszę św., w czasie której kanonizował związanego z diecezją ołomuniecką bł. Jana Sarkandra oraz bł. Zdzisławę z leżącego w Górach Łużyckich Lemberka. Pośrednio z Papieżem związany jest także Krzeszów, bowiem w 1997 roku podczas Mszy Św. w Legnicy koronował obraz Matki Boskiej Krzeszowskiej.

     Szukając pamiątek po Papieżu, warto też zajrzeć do Lądka Zdroju. W tamtejszej kaplicy zdrojowej
p.w. Najświętszej Marii Panny na Pustkowiu (obecnie Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych) na ścianach przy prezbiterium zobaczyć możemy dwie oszklone tablice. Zawierają one dary przekazane 1 grudnia 2002 r. przez Jana Pawła II za pośrednictwem kardynała Henryka Gulbinowicza. W prawej gablocie wyeksponowana jest papieska piuska, a w lewej krzyż malawarski z Grobu Chrystusa.

     Mimo, że Jan Paweł II był przeciwny stawianiu pomników za życia, wiele miejscowości, organizacji, zakonów, itp. instytucji starało się upamiętnić Jego osobę. Na przykład w Złotym Stoku istnieje skwer Jana Pawła II z niewielkim pomnikiem; na dziedzińcu klasztoru w Bardzie znajdziemy kolejny pomnik papieża wykonany w 1981 r. przez Adama Romana; następny w Bolesławcu, przy kościele Chrystusa Króla, odsłonięty w 1998 r.; w Strzegomiu z kolei odsłonięte zostało w 1997 r. przy kościele śś. Piotra i Pawła dzieło Zbigniewa Kulasa. Rzeźbiarz wykonał zresztą wówczas dwa pomniki, ten drugi stoi w jego rodzinnej wsi - Międzyrzeczu, kilka km na płd.-wsch. od Strzegomia.

     Długa lista obejmuje miejscowości, w których nadano imię Jana Pawła II ulicom, skwerom, parkom, placom czy alejom. Takie miejsca możemy spotkać w największych miejscowościach sudeckich (Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Bolesławcu), ale i w tych mniejszych, np. w Złotym Stoku, B
ystrzycy Kłodzkiej, Lwówku Śląskim, Strzegomiu, czy w Boguszowie Gorcach. Z pewnością tych miejsc w najbliższym czasie będzie przybywać. Np. karkonoscy ratownicy i przewodnicy sudeccy chcą jeszcze w tym roku umieścić tablicę poświęconą Papieżowi na symbolicznym cmentarzyku ludzi gór w Kotle Łomniczki.

     Cennym źródłem informacji są wspomnienia osób, które miały styczność z Papieżem. We wrocławskich Faktach o swoim spotkaniu z Janem Pawłem II opowiadał Jerzy Pokój, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR. Miał on okazję 2 czerwca 1997 w Legnicy stanąć przed obliczem Jana Pawła II w stroju ratownika GOPR. Ojciec Św. ucieszył się na wieść, że reprezentuje on Karkonosze i miał powiedzieć, że był kiedyś w tych górach. Z kolei 7 kwietnia wystąpił ksiądz z parafii kudowskiej, który opowiedział o kilkudniowej wycieczce w 1955 r. Na pamiątkę tego wydarzenia wytyczony zostanie nowy, tzw. szlak papieski, którego wyznaczeniem ma się zająć kuria świdnicka.

Waldemar Brygier


     Jesteśm
y świadomi, że opracowanie to nie wyczerpuje tematu, w związku z tym mamy ogromną prośbę o uzupełnianie powyższych informacji. Podziękowania za pomoc składamy Jackowi Potockiemu, Tomaszowi Dudziakowi, Witoldowi Papierniakowi, Maciejowi Ciurli i Marcinowi Dziedzicowi.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-15, godz. 18:43, Odwiedzin: 11142
Komentarze
górołaz 2005-09-01 19:18
Nie dajmy się zwariować ! Starsi turyści pamiętają jak kiedyś były tablice i szlaki poświęcone pobytowi wodza rewolucji w górach.
A czym to się różni dziś?
Ja chcę w górach odpocząć od symboli reli-gijnych i polityki !!!!!
MICI 2006-03-14 12:05
Różni się tym, że to ludzie chcą upamiętnić te miejsca i nikt im tego nie narzuca.
Rozumiem, że w górach szerokim łukiem omijasz kościoły, wystrzegasz się kapliczek, odwracasz wzrok od kaplicy na Śnieżce, spuszczasz wzrok przy zamkowych kaplicach i skręcasz przed przydrożnymi krzyżami? Inaczej mógłbyś narazić się na kontakt z symbolami religijnymi... brrr to straszne.
wiktoria przygoda 2010-03-24 12:49
jak ładnie
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0705010891