Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Opolskie zamki i pałace

Artykuły

Ponad 1600 Piastów

     27. Bieg Piastów przeszedł już do historii jako największy ze wszystkich biegów zorganizowanych dotychczas na Polanie Jakuszyckiej. Na starcie biegu głównego na dystansie 50 km stawiło się bowiem ponad 1600 zawodników reprezentujących 14 krajów, a organizatorzy już w piątek przestali przyjmować zgłoszenia, bo nie dysponowali większą ilością numerów startowych. Jak się zdaje, tym razem osiągnięta chyba została także maksymalna pojemność Polany Jakuszyckiej i narciarskich tras, a pogoda panująca w Górach Izerskich przypomniała kibicom i wielu zawodnikom, że bieganie na nartach to jednak sport naprawdę zimowy. Intensywnie padający śnieg był tak gęsty i ciężki, że nawet najlepsi zawodnicy nie mogli korzystać z okularów, a wszyscy mieli kłopot z optymalnym utrafieniem w smarowanie nart. 

     Cykl imprez 27. Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej rozpoczął się już w piątek, od Małego Biegu Piastów, czyli Karkonoskiego Biegu Narciarskiego Dzieci i Młodzieży. W tych zawodach przeprowadzonych na dystansie 5 i 10 km wzięło udział kilkuset młodych ludzi, w większości wychowanków szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z Kotliny Jeleniogórskiej. Ten bieg, organizowany przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy, ma już wieloletnią tradycję i cieszy się sporą popularnością. Równie „stara” jest też Polarna Wyprawa Zuchów, organizowana przez Komendę Chorągwi Dolnośląskiej ZHP. Także w tej imprezie, która odbyła się w sobotę, uczestniczyło kilkaset dzieci, w tym kilkadziesiąt maluchów, które naprawdę pobiegły na nartach na miejsca zabaw przygotowane w okolicach Polany Jakuszyckiej. Tuż po zuchach w sobotę, na trasę biegu stylem dowolnym na dystansie 25 km, wyruszyło niemal czterystu zawodników. Choć zabrakło słońca i ruszyli na trasę we mgle, warunki, w których rozgrywano ten bieg, okazały się znacznie lepsze niż te, które w niedzielę mieli startujący w biegu głównym.

     W tym roku start biegu na 25 km i biegu głównego przygotowano na Łące Maliszewskiego, niemal kilometr przed tradycyjnym miejscem startu na Polanie Jakuszyckiej, a trasę biegu poprowadzono tak, że zawodnicy przez Polanę przebiegali kilka razy. W ten sposób znakomicie poprawiono widowiskowość tej imprezy, a kibice mogli zawodników oglądać w akcji kilka razy, a nie tylko na mecie, jak w latach poprzednich.

     To była znakomicie przygotowana impreza, wielki, a równocześnie masowy sport, w którym rywalizacji profesjonalistów towarzyszył wysiłek ponad tysiąca tych zawodników, którzy wyruszyli na trasę 50 km, by pokonać samych siebie. Jest to też wielka, międzynarodowa impreza, na której równie często jak język polski słychać Czechów i Niemców oraz śpiewną, wschodnią polszczyznę naszych rodaków ze Wschodu.

     Licznie biegający w Jakuszycach Jeleniogórzanie już dwa tygodnie temu martwili się prognozami pogody, które przewidywały nadejście ciepłej wiosny. Gdybano, co byłoby gdyby... Pogoda jednak dopisała, śniegu było aż za dużo, a jak co roku wygrała praca i upór Juliana Gozdowskiego i nielicznego zespołu jego współpracowników.

     Panie Julianie! W imieniu setek, a nawet tysięcy tych, którzy przez cały sezon biegają po przygotowanych przez Wasz zespół trasach narciarskich w Górach Izerskich, pod koniec sezonu dziękujemy za Bieg Piastów, za trasy narciarskie, za „szok tlenowy” lasów i Gór Izerskich, z którego korzystamy...

Marek Chromicz
Nowiny jeleniogórskie
11-17 marca 2003

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-15, godz. 18:20, Odwiedzin: 4453
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0721619129