http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Artykuły

Pieniądze zastępcze

     Pieniądz zastępczy, zwany również notgeldem, pojawił się z powodu problemów, jakie przeżywały gospodarki różnych krajów. I wojna światowa dała się mocno we znaki nie tylko gospodarce, ale również ludności cywilnej, która by nie stracić swych oszczędności, masowo wypłacała pieniądze z banków, a gdy te wstrzymały wypłaty, zaczęto gromadzić bilon, wykonany ze srebra i złota. Tym samym w ciągu krótkiego czasu zabrakło w obiegu drobnych pieniędzy i stąd postanowiono wydawać pieniądz zastępczy. 

     Aby móc wydawać notgeldy, należało mieć rzecz jasna zezwolenie władz, jednak trudno było nad tym zapanować i zdarzały się przypadki samowolnego wydawania. Instytucji mających zgodę na emisję pieniądza zastępczego o określonej dacie wykupu było bardzo wiele. Robiły to urzędy powiatowe, miejskie, wojsko wypłacało żołd żołnierzom w ten sposób, poza tym wypłatę często otrzymywali pracownicy kolei, zakładów produkcyjnych, a nawet... gospodarstw na wsi.
 

     Z początku jakość wypuszczanych na rynek "pieniędzy" była niezwykle marna. Pisane ręcznie na kawałku papieru, uwierzytelniane pieczątką stanowiły jednak cenne zabezpieczenie wierzytelności. Później pojawiły się drukowane, niejednokrotnie na specjalnym papierze, a na dodatek bogato zdobione, przedstawiające sceny historyczne, widoki miast, czy sceny mające za cel agitację polityczną. Z powodu swoich walorów estetycznych od razu stały się celem kolekcjonerów. Nic zresztą dziwnego, wystarczy spojrzeć na zamieszczone poniżej przykłady.
 

     Największy "wysyp" interesujących nas numizmatów przypada na okres po I wojnie światowej i lata 20-te XX wieku. Okres powojenny sprzyjał ich wydawaniu, szalała inflacja i co rusz nominały były coraz wyższe, dochodząc w szczytowym okresie nawet do... 100 miliardów marek.
 

     Poniżej prezentujemy kilka przykładów pieniądza zastępczego z naszych zbiorów. Prawda, że piękne?

Waldek Brygier
 


Wleń. Henryk I Brodaty i św. Jadwiga


Bitwa pod Dobromierzem


Paczków, 75 fenigów


Kudowa Zdrój, 50 fenigów


Panorama Dobromierza. Po prawej wieża widokowa

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-15, godz. 17:56, Odwiedzin: 5113
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0705239773