Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Artykuły

Raj jest tak blisko

     Trudno zrozumieć Czechów, którzy w obiektach zabytkowych, hotelach, restauracjach nie przygotowują oferty (przewodników, folderów, menu) po polsku, a jedynie po niemiecku i angielsku. Turyści z Polski są przecież znaczącą grupą odwiedzających przygraniczne - i nie tylko - rejony ojczyzny Szwejka i to nie po to jedynie, aby kupić podrabiany koniaczek. Nie ma się co jednak obrażać na Czechów, pewnie problem za jakiś czas spostrzegą i rzecz naprawią.

     Do Czeskiego Raju - ciągnącego się od Turnova po Jicin, usianego malowniczymi zamkami i grupami skalnymi obszaru - od granicy mamy ledwie ok. 60 km. Zielona karta (ubezpieczenie) na najkrótszy termin, dwa tygodnie, kosztuje ok. 50 zł, jedzenie jest tutaj tańsze niż w kraju (także w restauracjach), wstępy niedrogie, a piwo powszechnie dostępne. Warto zaplanować wycieczkę z noclegiem. Da to więcej możliwości ułożenia ciekawego programu zwiedzania, a finansowo nie będzie rujnujące. Pomijając droższą bazę hotelową, w miejscowościach turystycznych jest mnóstwo kwater prywatnych w cenie ok. 200 czeskich koron za nocleg. Bardziej zdeterminowani mogą dłużej poszukać i przenocować w całkiem znośnych warunkach za 100-150 koron.

     Przy jedno-, dwudniowym pobycie w Czeskim Raju skazani będziemy na trudne dokonywanie wyboru, co zobaczyć, co zaś zostawić sobie na następną wizytę - zameczków i „skalnych miasteczek” jest tutaj tyle, że odwiedzenie wszystkich w krótkim czasie mogłoby skutkować znużeniem.

     Na obrzeżu Turnova tuż na Izerą wznosi się Hruby Rohozec, gotycka twierdza, przebudowana w okresie renesansu. Do środka wstęp możliwy jest jedynie po wykupieniu biletu. Można zdecydować się na duży krąg lub mały krąg zwiedzania zamku (różnica w cenie i czas trwania). Komnaty, po których oprowadza czeski przewodnik, poza interesującymi ekspozycjami, charakteryzują się bardzo niską temperaturą. Nawet w upalne dni, lepiej więc zabrać coś do okrycia. Kilka kilometrów za Turnovem (trzeba zjechać z drogi głównej, jest oznaczenie) wznosi się dawna warownia gotycka rodu Waldsteinów - zamek Valdstein. To trzeba zobaczyć (vstupinki - 20 koron) . Zamek jest malowniczo położony, a kamienny most z barokowymi rzeźbami prowadzący do jego bram ma coś z praskiego mostu Karola. Zamek w przeciwieństwie do Hrubego Rohozca będzie szczególnie atrakcyjny dla dzieci. Mnóstwo tu tajemniczych przejść, zakamarków. Droga na Valdstein - bukowym lasem - będzie nieprecyzyjnie oznaczona. Podana odległość nie znajdzie pokrycia w czasie przemarszu. To dość charakterystyczna cecha czeskich oznaczeń. Skrupulatni mogą się zirytować.

     Następną atrakcją Czeskiego Raju jest Hruba Skala. Jak twierdzą niektórzy - najpiękniejsze ze skalnych miast w regionie. Fantazyjne układy skalne zostały w części ponazywane - możemy na przykład wejść do „mysiej dziury” lub na „smoczą wieżę”. Urządzono tutaj wiele punktów widokowych (vyhlidka), z których ponad sosnowym lasem można pokontemplować okolicę. Widać stąd też zamek, XIX-wieczną rekonstrukcję gotyckiej twierdzy. Nie można jednak go zwiedzić. Służy głównie do kręcenia filmów wymagających historycznej scenerii.

     Opuszczając Hrubą Skalę, w oddali na wzgórzu widzimy dwie wieże ruin zamku Trosky, nazwane Baba i Panna (wyższa). Gdy dojedziemy, okaże się, że wleźć można jedynie na Babę (tylko do 18.00, najlepiej w weekendy). Od parkingu do zamku idzie się kilkanaście minut. Za murami panuje pewien nieład budowlany (rusztowania, deski, rozsypany żużel), ale już na wieży to przykre wrażenie znika. Widok na okolicę jest urzekający. Czasem można trafić na hodowcę drapieżnych ptaków. Orzeł, sokół, myszołów i wielka sowa, przywiązane za nóżki do kołków pozostają do usług zwiedzających. Za 20 koron, pan przybrany po myśliwsku użycza grubej skórzanej rękawicy, na której umieszcza potem wybranego przez turystę ptaka. Ptaki budzą współczucie, ale dzieci mają prawdziwą radochę. Po takim programie zwiedzania warto rozważyć nocleg tuż u podnóża zamku Trosky. W hotelu są umiarkowane ceny (350 koron - dorosły, 200 - dziecko, ze śniadaniem), pokoje dwupoziomowe z widokiem na zamek (wieczorem jest pięknie podświetlany).

     Na drugi dzień warto sobie zostawić Jicin i Prachovske Skaly. Miasto znane za sprawą poczciwego Rumcajsa, szewca i rozbójnika, a także zabytkowej starówki, Valdickiej Brany (z wieżą, na którą można i warto wejść), było świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. W jednej z sal dzisiejszego muzeum miejskiego, części dawnego zamku należącego do Waldsteinów Rosja, Austria i Prusy podpisały wymierzone przeciw Napoleonowi Święte Przymierze. Jicin kojarzony też jest z piękną dwukilometrową aleją lipową (dziś drzewa są bardzo przycięte, nie prezentują się zbyt okazale), która prowadzi do książęcych ogrodów Libosad (są mocno zaniedbane). Pasjonaci historii najnowszej z pewnością zainteresują się pobliskimi Valdicami. Tutaj w XVII-wiecznym klasztorze kartuzów Habsburgowie urządzili karcer, a potem komunistyczna Czechosłowacja - więzienie dla politycznych.

     Prachowskie Skały (wstęp 25 koron) są miejscem niezwykle atrakcyjnym. Może same skały są w kształcie mniej wymyślnym niż bloki w Hrubej Skale, ale za to jest ich nieporównanie więcej. Szlaki wiodą wśród wielkich bloków skalnych, czasem wąskimi przesmykami. Widoki z niektórych „vychlidek” przywołują klimat Wielkiego Kanionu. Wiele skałek jest obleganych przez amatorów wspinaczki. Tutaj znowu uderza też brak precyzji w oznakowaniu czasu przemarszu szlaków. Prachowskie Skały są idealnym miejscem na wycieczkę z dziećmi - trasa niezbyt długa, a bardzo urozmaicona i mimo wszystko bezpieczna (wszędzie są poręcze i zabezpieczenia).

     Przywołane powyżej miejsca to nie wszystko, co oferuje Czeski Raj. Jest przecież jeszcze gotycki zamek Kost, pałacyk myśliwski Humbrecht w Sobotce, Mala Skala z Panteonem, z ciekawymi jaskiniami i wiele innych.


Sławomir Sadowski
Nowiny Jeleniogórskie
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-15, godz. 16:35, Odwiedzin: 9568
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0724949837