http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Śląskie zamki i pałace

Artykuły

Czeskie mapy turystyczne Sudetów

     W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił w Polsce wyraźny rozwój kartografii turystycznej, do którego przyczyniła się likwidacja cenzury w kartografii oraz gwałtowny rozwój turystyki, w tym również zagranicznej. Obok Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych, do niedawna monopolisty na rynku, powstało wiele prywatnych firm oferujących nowe, często dużo lepsze mapy turystyczne poszczególnych pasm górskich w Sudetach. Mimo to nawet obecnie wybór dobrej mapy jest często niemałym problemem dla turystów, szczególnie udających się we wschodnią część Sudetów, znacznie słabiej spopularyzowaną i przez to mniej opracowaną kartograficznie niż np. Karkonosze czy Góry Stołowe. 

     Alternatywnym rozwiązaniem może być sięgnięcie po bardzo dobre czeskie opracowania, wydawane przez Klub Českých Turistů (KČT) Praha we współpracy z Vojenským Kartografickým Ustavem (VKU) w Harmancu. KČT jest w Czechach instytucją odpowiedzialną za zagospodarowanie turystyczne kraju, zajmuje się m.in. znakowaniem szlaków, ścieżek rowerowych itp. Stanowi on odpowiednik polskiego PTTK. Z kolei VKU Harmanec opracowuje wojskowe mapy topograficzne, które posłużyły jako podkład do map turystycznych wydawanych wspólnie z KČT. Współpraca obu tych instytucji zaowocowała udaną serią map, wydawanych od 1991 r., które pokryły już cały obszar Republiki Czeskiej, w tym także i Sudety. Niektórzy określają ją jako "zieloną serię", od jednakowego koloru okładek wszystkich map.

     Dla czeskich turystów są one najlepszymi i najpopularniejszymi mapami. Wszystkie zostały opracowane w skali 1:50 000, bardzo użytecznej dla turystów pieszych, a także rowerowych, narciarzy itp. Co kilka lat są wydawane kolejne, uaktualnione edycje wszystkich arkuszy.

     Mapy KČT mogą być bardzo przydatne polskim turystom w górskich wędrówkach, i to niekoniecznie tylko tym zapuszczającym się poza granicę państwa. Arkusze obejmujące przygraniczne partie Sudetów zawierają bowiem spore fragmenty gór po polskiej stronie granicy, często nawet całe pasma górskie. Poziom opracowania polskiej części Sudetów budzi jednak zastrzeżenia. Dotyczy to przede wszystkim treści turystycznej, która jest często zdezaktualizowana, brakuje szczególnie nowowyznakowanych szlaków turystycznych oraz korekt przebiegu starych. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu fragmentów polskich Sudetów mapy KČT są dzisiaj najlepszymi ich opracowaniami kartograficznymi, dużo lepszymi od produktów rodzimych firm, na ogół uboższych w treść i mniej dokładnych.

     Bez zarzutu jest za to opracowana czeska strona Sudetów. Właściwie trudno się tu dopatrzyć jakichkolwiek błędów, dotyczy to zarówno elementów topografii terenu, jak i nanoszonej na nie treści turystycznej. Obfitość szczegółów topografii znakomicie ułatwia wędrówkę tym, którzy niekoniecznie lubią chodzić znakowanymi szlakami. Aktualność, dokładność, bogactwo treści to podstawowe zalety map KČT, niestety, dużo rzadziej spotykane w polskich opracowaniach Sudetów.

     Uzupełnieniem map KČT w skalach 1:50 000 są mapy wydawane przez Wydawnictwo ROSY, dużo dokładniejsze, w większych skalach 1:25 000. jest to "niebieska seria", opracowywana w podobny sposób co "pięćdziesiątki", również na wojskowych podkładach topograficznych, we współpracy z KČT. Do tej pory ukazało się zaledwie kilka arkuszy bardziej popularnych turystycznie obszarów Czech. Z tego względu mapy te posiadają marginalne znaczenie, choć niewątpliwie godne są szczególnego polecenia z uwagi na ich dużą skalę.

     Obie serie map cieszą się dużą popularnością w Czechach, także wśród polskich turystów szybko zdobywają renomę. Nawet po naszej stronie gór coraz częściej można ich spotkać wędrujących właśnie z czeskimi mapami w ręku. W Polsce dość trudno kupić zarówno mapy KČT, jak i Wydawnictwa ROSY. Do niedawna sprowadzały je niektóre księgarnie, np. we Wrocławiu czy w Jeleniej Górze, obecnie jednak nie ma ich w sprzedaży. Natomiast w Czechach w każdej niemal miejscowości można dostać arkusze obejmujące najbliższe okolice, w większych miastach, np. Libercu czy Hradcu Králové, można się zaopatrzyć bez problemu we wszystkie mapy obu serii. Jeden arkusz mapy KČT kosztuje około 80 Kč Wydawnictwa ROSY 40-50 Kč.

     Pozostaje mieć nadzieję, że i u nas doczekamy się kiedyś równie udanej serii map turystycznych, obejmującej jeśli nawet nie cały kraj, to przynajmniej jego atrakcyjniejsze regiony. Mapy czeskie mogą być tu doskonałym wzorem.


 Michał Woźniak


"Sudety" - luty 2002
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-15, godz. 16:30, Odwiedzin: 12215
Komentarze
klaudia 2008-02-07 19:49
komu ja to byc potrezebne
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0937500000