http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Artykuły

Budują gondolę

    W ubiegłą sobotę otwarto w Świeradowie oficjalne biuro spółki „Kolej Gondolowa Stóg Izerski sp. z o.o.”, która ma w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy pierwszego etapu tej inwestycji, czyli do zbudowania co najmniej kolejki gondolowej, restauracji i pierwszej nartostrady. Jest wysoce prawdopodobne, że system ten ruszy już za rok, w okresie świąt Bożego Narodzenia.

    Spółka przygotowała generalny plan inwestycji, szczegółowo określiła swoje wymagania dotyczące ewentualnych wykonawców i przeprowadza właśnie przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawców poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia. Spółka rozesłała ofertę do ponad siedemdziesięciu największych firm, prowadzących wszystkie typy robót budowlanych w całej Polsce, z ofertą uczestnictwa w tej inwestycji. Niemal codziennie do biura spółki przyjeżdża nawet po kilku przedstawicieli tych firm, zainteresowanych przedsięwzięciem.

    Zarząd spółki założył, że do 15 listopada br. zostanie wyłoniony albo wykonawca tej inwestycji, albo grupa wykonawców, co oznacza, że jesienią przyszłego roku będą się mogły rozpocząć roboty w terenie. Ponieważ procedury takich budów przewidują ich zakończenie w ciągu około trzech miesięcy, pierwsza część systemu powinna być gotowa w zapowiadanym terminie. Jak powiedziano „NJ”, celem zarządu jest jednak takie prowadzenie inwestycji, by w jednym ciągu wykonawczym doprowadzić do powstania całego, planowanego systemu. Warunki panujące na rynku turystycznym wykluczają bowiem sensowność etapowania inwestycji i rozkładania jej na kilka lat. Zwarty, atrakcyjny i kompletny system powinien więc powstać w zapowiadanym, krótkim czasie. Bo tylko taki system, zdolny świadczyć atrakcyjne usługi, może zacząć szybko zarabiać na spłatę kredytów i na kolejne inwestycje.

    Gmina, która jest pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia, nie jest w nie zaangażowana finansowo. Ze względu na przewidywane koszty inwestycji nie byłoby to zresztą możliwe. Całość, czyli kolejka gondolowa, górna i dolna restauracja i budynki infrastruktury oraz niezbędna infrastruktura narciarska i naśnieżanie będzie kosztować około 40 mln zł. W tym urządzenia techniczne kolejki to koszt około 10 mln zł. Udziałowcy i zarząd spółki mówią jednak nawet o kwocie zbliżonej do 70 milionów złotych, jako o pieniądzach, za które można zbudować w pełni zakończony, funkcjonalny i bardzo atrakcyjny system, pracujący przez cały rok, zapięty na przysłowiowy, ostatni guzik.

    Inwestycja ma być finansowana na wiele sposobów i ze wszystkich dostępnych źródeł. Największe jednak nadzieje związane są z pieniędzmi pomocowymi Unii Europejskiej, których w okresie przedakcesyjnym będzie o wiele więcej niż jest dzisiaj. Jednak już w tej chwili, od lat zresztą, leży niewykorzystane około 8 mln euro przeznaczonych w ramach funduszu Phare-Crosborder na przedsięwzięcia gospodarcze. Świeradowianie chcą te pieniądze szybko podjąć, co jest możliwe, bo spełniają wszystkie warunki stawiane przez fundusz. Pewne nadzieje na spore pieniądze są związane z polskimi urzędami centralnymi, których zadaniem jest m.in. finansowanie tego rodzaju przedsięwzięć.

    Ponieważ inwestycja jest planowana jako wręcz modelowa, całkowicie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, bez jakichkolwiek barier, jest duża szansa na udział w niej funduszu rehabilitacji takich osób. Propozycja ta jest tym atrakcyjniejsza, że występuje tu pełne powiązanie z ofertą uzdrowiska. Niewątpliwie dodatkowym argumentem jest i to, że Góry Izerskie, ze względu na charakter wierzchowiny i jej zagospodarowanie, mogą w być niemal w pełni i łatwo dostępne nawet dla osób na wózkach inwalidzkich.

    Wielką nadzieją finansową jest program Phare II, którym województwo dolnośląskie będzie objęte już za rok, a będą to unijne pieniądze pomocowe, nieporównywalnie większe niż obecnie.

    Jednym z ważnych źródeł finansowania będą także banki, ale raczej zagraniczne, a nie polskie. Wiąże się to z kosztem obsługi kredytu, co na Zachodzie jest znacznie tańsze. Dlatego trwają już rozmowy z pewnym konsorcjum finansowym związanym z bankami szwajcarskimi, co prawdopodobnie umożliwi zaciągnięcie kredytu na bardzo atrakcyjnych warunkach z oprocentowaniem rocznym na poziomie 2 procent. Celem spółki jest także doprowadzenie do tego, by wykonawcy obejmowali udziały w tym przedsięwzięciu, co byłoby nie tylko finansowaniem inwestycji, ale także szczególnym rodzajem odpowiedzialności za jej wykonanie - za jakość i poziom kosztów.

    Gmina ma otrzymać 16 udziałów w spółce, co stanowić będzie wartość około 4 procent kapitału udziałowego spółki. Zapewne jest to już maksymalny udział gminy w tym przedsięwzięciu, bo kolej i cały system ma powstać jako przedsięwzięcie całkowicie prywatne, za prywatne w większości pieniądze, i ma być zarządzana jak prywatne przedsiębiorstwo. Bo tylko to może zagwarantować sukces.

    Lokalizacja inwestycji jest już przesądzona na miejskich gruntach, a jedyna działka prywatna, leżąca na tym terenie, jest już przez spółkę wykupiona. 26 listopada, na zaproszenie szefa-właściciela firmy Doppelmeier, do jej siedziby wyjeżdża delegacja zarządu spółki, by podjąć negocjacje już o handlowych warunkach dostawy sprzętu, czyli urządzeń kolejki gondolowej.

    Tak więc, niemal dokładnie po trzydziestu latach od momentu, gdy zaczęto mówić o konieczności budowy wyciągu krzesełkowego na Stóg Izerski, rozpoczynają się przygotowania do ostatecznego rozpoczęcia tej inwestycji. Jej program, gwarantujący atrakcyjność przez cały rok, zarówno dla „spokojnych” turystów i kuracjuszy, jak i dla „szaleńców”, jeżdżących na nartach, deskach i rowerach, jest tak pomyślany, że chyba naprawdę gwarantuje, iż ten kąt Rzeczypospolitej, a zarazem prawdziwy pępek Europy ma ogromne, rozwojowe szanse na przyciągnięcie gości z nie tylko z Polski, Niemiec i Czech.


Marek Chromicz

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-15, godz. 14:33, Odwiedzin: 4917
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0883359909