http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Nikopol 1:18 000 [P1/1]

Artykuły

Jelenia Struga obrasta atrakcjami

    Po niewątpliwym sukcesie, którym okazało się zainwestowanie w kowarskie sztolnie i otwarcie w nich trasy turystycznej, nadchodzi czas na publiczne pokazanie i uruchomienie kolejnych inwestycji nad Jelenią Strugą.

    Powstał bowiem wspaniały kompleks - pensjonat, o doskonałym standardzie i lokalizacji, który chyba przez dłuższy czas będzie wyznaczał inwestorom w Karkonoszach standard trudny do przekroczenia. Zaś tuż obok, tyle że głęboko pod ziemią, w sztolniach, powstało nowe, radonowe inhalatorium.

   
O pensjonacie „Jelenia Struga” w naszym regionie można pisać bez obaw, że jest to kryptoreklama, dlatego, że jego standard jest obliczony głównie na zasobnych gości z wielkich miast i z zagranicy, a nie na lokalną klientelę. Na kilkanaście dni przed otwarciem pensjonatu wiadomo tylko, że ceny w tym obiekcie wyznaczy rynek. Co można i należy chyba rozumieć jako ofertę cenową choć w części porównywalną z najlepszymi obiektami w pobliskim Karpaczu. Porównywalną, ale zapewne jednak wyższą, bo lokalizacja obiektu, gwarantująca ciszę i niemal absolutny spokój, jest niezwykła. W połączeniu z najwyższym standardem oferowanym gościom pensjonatu musi to kosztować. Nie jest to jednak banalne miejsce i na pewno znajdzie się sporo chętnych do wypoczynku w pensjonacie, w którego podłodze widać... strumień płynący bezpośrednio pod budynkiem. A sukces przedsięwzięcia zapowiadają próby rezerwacji miejsca, jeszcze zanim do otwarcia obiektu doszło.

    Uruchomienie pensjonatu i restauracji jest zapowiedziane na pierwsze dni listopada. Na gości czeka w nim 16 miejsc w luksusowo urządzonych pokojach i niemal trzydzieści miejsc w restauracji. W każdym pokoju jest możliwość podłączenia się m.in. do internetu, co oznacza, że pokoje mogą też być miejscem pracy dla ludzi wielu grup zawodowych. Ten rodzaj usług jest zresztą na świecie coraz popularniejszy, jako że inernetowy dostęp, nie tylko zresztą do świata biznesu, pozwala na pracę lub uprawianie twórczości niezależnie od miejsca pobytu. Innym, nieco szokującym, ale bardzo ciekawym rozwiązaniem, które na pewno zdobędzie sporą popularność wśród gości, jest sauna, połączona specjalnym przejściem z kanałem, którym płynie pod pensjonatem lodowata o każdej porze roku Jelenia Struga.

    Goście będą mieli do dyspozycji możliwość uprawiania kilku rodzajów sportu, a firmowy mikrobus będzie ich dowoził na te zajęcia. Poczynając od nart i tenisa, na koniach i wspinaczce skałkowej kończąc. Oferta jest tak przygotowana, by nikt, kto nie chce się nudzić, nie nudził się. W każdej chwili będzie bowiem możliwy wyjazd np. do Pragi, ale i Wrocławia, lub do wodnego parku w Libercu.

    Na gości-pacjentów czeka już także nowocześnie urządzone inhalatorium. Na ten cel przeznaczono jeden z bocznych, podziemnych korytarzy, który specjalnie do tego celu przystosowano. Przyćmione światła, dwadzieścia sześć luksusowych leżanek, słuchawki gwarantujące każdemu pacjentowi możliwość słuchania dobrej muzyki, to „zewnętrzne luksusy” inhalatorium. Najważniejsze jest jednak to, że pod opieką lekarzy pacjenci będą korzystać z antroterapii, czyli popularnego na świecie leczenia powietrzem sztolni i grot. Kowarskie radonowe sztolnie gwarantują nie tylko leczenie konkretnych schorzeń, ale również wzmacniają organizm i działają profilaktycznie. Podobną do kowarskiej terapię stosuje się tylko w pięciu miejscach na świecie - w Austrii, Niemczech, Włoszech i USA. W tej chwili, choć inhalatorium jest już gotowe, trwają jeszcze ostatnie uzgodnienia ze służbą zdrowia i oczekiwanie do dopuszczenia sztolni przez odpowiednie służby medyczne do pełnej eksploatacji. Po uzyskaniu przez inhalatorium koniecznych certyfikatów, co powinno niebawem nastąpić, rozpocznie się przyjmowanie pacjentów.

    Poprzednie inhalatorium, które w kowarskich sztolniach „Podgórze” funkcjonowało od 1974 roku, działało przez 15 lat, w ścisłej współpracy z uzdrowiskiem w Cieplicach. Zamknięto je dopiero w 1989 roku. Kilka lat później gwałtowna powódź ostatecznie zniosła drogę i parking przed tą sztolnią, odcinając to miejsce od szans na restytucję inhalatorium. Wtedy, w 1997 roku, wydawało się, że los tego rodzaju leczenia w Kowarach dopełnił się już na zawsze. Teraz okazuje się, że nie.

    Przy tej okazji wyraźnie widać, jak bardzo regionowi jeleniogórskiemu i Karkonoszom potrzeba racjonalnie inwestowanego, poważnego kapitału. To, co dzieje się nad Jelenią Strugą, dowodzi, że turystyczny i uzdrowiskowy potencjał tego regionu jest ogromny. A przecież Jelenia Struga to tylko maleńki i jeszcze niedawno całkiem zapomniany skrawek tych gór.

Marek Chromicz
Nowiny Jeleniogórskie
29 października 2001 r.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-15, godz. 14:28, Odwiedzin: 5961
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0997309685