http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Kaszuby dla aktywnych

Artykuły

Gondolą w XXI wiek

     ŚWIERADÓW ZDRÓJ Dlaczego Uzdrowisko nie chce największej inwestycji w Sudetach. Budowa kolei gondolowej, która ma kosztować 107 mln zł stoi pod znakiem zapytania. Sprzeciwia się temu Uzdrowisko. 

    Wojciech Kudera, burmistrz miasteczka, twierdzi, że budowa kolei gondolowej wprowadziłaby kurort w XXI wiek. Inwestycji tak wielkiej dotąd w Sudetach nie było. Tymczasem szefostwo Uzdrowiska nie godzi się na nią. Uważa, że jeśli powstanie w takim kształcie jak obecnie, zniszczeniu ulegną źródła wód radonowych.

Obawiają się zatrucia wód

   
- Wydaliśmy zgodę na budowę kolejki, ale teraz ze zdumieniem zauważyliśmy, że jej trasa została zmieniona - mówi Teresa Draganowicz, geolog, kierownik ruchu Uzdrowiska Świeradów. - W związku z tym poinformowaliśmy ministra zdrowia o naszych obawach. Obawy są dwojakiego rodzaju. Po pierwsze górna stacja kolejki znajdować się ma w bezpośrednim sąsiedztwie ujęcia wody pitnej dla Świeradowa. Uzdrowisko boi się więc, że w wyniku inwestycji może ono zostać zanieczyszczone. Po drugie, dolna stacja sąsiadować ma ze źródłami wód termalnych.

    - Wody te mają charakter płytki - twierdzi Teresa Draganowicz. - Znajdują się one 20-30 metrów pod powierzchnią. O ich skażenie jest bardzo łatwo. Skaziła je budowa drogi asfaltowej do Czerniawy, więc jakie zagrożenie niesie ze sobą budowa parkingów, restauracji i stacji gondoli, łatwo przewidzieć.

To nie XIX wiek

   
- Władzom uzdrowiska wydaje się, że mają do czynienia z inwestycją sprzed stu lat - denerwuje się burmistrz Wojciech Kudera. - Czy my chcielibyśmy dopuścić do tego, by ucierpiały nasze drogocenne wody? Przecież to nonsens. Jestem w stanie zagwarantować, że inwestycja prowadzona będzie z udziałem najnowocześniejszych środków zabezpieczenia przed skażeniem ekologicznym. Nie postawimy tutaj drewnianych bud! Burmistrz uważa, że nie miał obowiązku informowania uzdrowiska o zmianie koncepcji przebiegu trasy wyciągu. Zmieniono ją zaś na wniosek ekologów - by nie zakłócać spokoju cietrzewi.

    Każdy powinien być elastyczny w swych żądaniach - mówi Kudera. - Kiedy Uzdrowisku nie pasowało umieszczenie dolnej stacji w centrum miasta, przenieśliśmy ją daleko poza kurort. Ile razy mamy zmieniać trasę? Poza tym - przecież źródła radonu znajdują się także w samym centrum Świeradowa. Jeżdżące po ulicach samochody nie zanieczyszczają ich? Jeśli nie, to dlaczego te z parkingu by je zanieczyszczały?

    - Ze źródeł w centrum miasta nie korzystamy - odpowiadają w Uzdrowisku. - Właśnie dlatego, że mogą być zanieczyszczone!


Ogromna inwestycja

   
Kolejkę zbudować ma firma Koleje Gondolowe Stóg Izerski z Warszawy. Wykłada na to 107 mln zł. Pierwsi turyści wjechaliby ośmioosobowymi wagonikami na Stóg Izerski za rok. Wagoniki zapewni austriacki potentat - Doppelmeyer. Wyciąg zbuduje zaś Mostostal Kraków i firma z Gorzowa Wielkopolskiego.

    Kolej ma liczyć 2600 metrów. Rozpoczynać się będzie na wysokości 600 metrów, a kończyć na wysokości 1004 metrów. Wokół niej powstanie jedna duża nartostrada oraz dwie mniejsze. Wszystkie trasy narciarskie mają mieć sztuczne dośnieżanie.

O kompromis trudno

   
- Jeśli przebieg trasy zostanie zmieniony o sto metrów, to pewnie się zgodzimy - mówi Teresa Draganowicz. - Przecież my nie jesteśmy przeciwko kolei! Jesteśmy za, ale w granicach rozsądku. Jesteśmy jednym z dwóch w Polsce uzdrowisk radonowych i należymy do Unii Europejskiej Uzdrowisk Radonowych. Nie damy tego zmarnować.

    - Problem w tym, że przenieść o sto metrów stacji się nie da - twierdzi Wojciech Kudera. - Górna Stacja kolejki nie może się znajdować poniżej schroniska. To zniweczy cały biznesplan. Co więc zamierzamy robić? Będziemy przekonywać o naszych racjach.

Zbigniew Rzońca
11 grudnia 2001
Słowo Polskie 
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-15, godz. 13:12, Odwiedzin: 7559
Komentarze
maciej orłowski 2007-11-14 01:04
brawo, kolejna inwestycja spali się w sferze projektów,pamiętajci,że wasze miasta egzystują dzięki turystom,austriacy dawno to zrozumieli.od kilkunastu lat dwa razy do roku wydaję kilka tysięcy zł na urlop narciarski.chciałbym zostawić te pieniądze w kraju ale nikt nie dba o infrastrukturę narciarską,polacy nagminnie jeżdżą poza polskę i nie ma się czemu dziwić przy takiej polityce
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0785768032