Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Kudowa-Zdrój (przewodnik)

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Wałbrzyskie

Jedlina Zdrój

     Miasto położone malowniczo w niewielkiej kotlince między Górami Suchymi i Wałbrzyskimi. Osada została założona w XIII w., ale wyraźny rozwój datuje się dopiero od 1723 r., gdy jej właścicielem został austriacki generał Seher Thoss. Pół wieku później Jedlina posiadała już prawa miejskie (utracone w 1919 i ponownie uzyskane w 1965 r.). Źródła mineralne znane były na tym terenie od XVI w., ale dopiero Thoss zajął się nimi na poważnie i rozpropagował. Część uzdrowiskową miejscowości nazwał na cześć swej żony Charlottenbrunn. Oprócz leczenia wodą, stosowano także leczenie oparte na owczym i kozim mleku. Z czasem powstał park zdrojowy, kryta pijalnia wód, ogród botaniczny, muzeum mineralogiczne oraz liczne ścieżki w najbliższej okolicy uzdrowiska. Jedlina Zdrój stała się popularnym uzdrowiskiem, do którego na początku XX w. rokrocznie zjeżdżało ponad 2500 osób. Dzisiaj nie eksploatuje się już źródeł mineralnych, które z powodu szkód górniczych wywołanych wydobyciem węgla w wałbrzyskim zagłębiu węglowym, zanikły. Wodę dowozi się z pobliskiego Szczawna Zdroju.

     Nieco powyżej głównego ciągu miasta stoi remontowany obecnie, dawny kościół ewangelicki. Okazała budowla z kwadratową wieżą zbudowana została w l. 1861-63 w stylu tzw. architektury berlińskiej. Wokół pl. Zdrojowego stoją ciekawe budynki z XIX w., podobne spotkać można także na bocznych uliczkach uzdrowiska. Warto wybrać się na krótką wycieczkę Uzdrowiskowym Szlakiem Turystyczno-Rekreacyjnym zahaczającym o najciekawsze miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie uzdrowiska.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-08, godz. 09:10, Odwiedzin: 5671
Komentarze
Bartłomiej Ranowicz 2009-09-13 17:06
Odczytując dzisiaj powyższy tekst stwierdzam jego nieaktualność.Wiele w Jedlinie Zdroju zmieniło się na lepsze, chociażby drogi, wyciąg narciarski- zimą i tor saneczkowy- latem.Zakończono remont dawnego kościoła ewangelickiego który w "ostatniej chwili" został uratowany przed zawaleniem.Istnieje odnowiona pijalnia wody mineralnej.
Z drugiej strony wiele zmieniło się "na gorsze".Zlikwidowano pozauzdrowiskowe zakłady pracy/ tkalnia, garbarnia , fabryka porcelany elektrotechnicznej,fabryka tektury, 3 stacje kolejowe /w tym 2 dworce z peronami/ i linia kolejowa "Śląską Doliną wzdłuż rzeki Bystrzycy do WROCŁAWIA i wczasy wagonowe dla kolejarzy.
W tym bilansie zapytuję ??? co sie stało z MUZEUM w Jedlinie Zdroju które istniało do 1945 ??? posiadając bogate zbiory geologiczne i rzekomo było licznie odwiedzane przez przebywających tu kuracjuszy.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0938961506