http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Początek astronomicznej wiosny

     Jutro późnym wieczorem, a ściślej 20 marca 2015 r. o godz. 23:45 Słońce wejdzie w Znak Barana - jest to POCZĄTEK ASTRONOMICZNEJ WIOSNY. Co ciekawe, długość dnia przekroczyła 12 godzin wcześniej - już 18 marca 2015 r. Wiąże się to ze zjawiskiem refrakcji atmosferycznej, czyli załamania światła w atmosferze ziemskiej. Zjawisko to powoduje, że Słońce wschodzi nieco wcześniej i zachodzi nieco później, niż wynikałoby to z prostoliniowej geometrii biegu promieni świetlnych, czyli bez załamania. Poza tym długość dnia liczy się od wschodu do zachodu górnej krawędzi tarczy Słońca, a nie środka tarczy Słońca, co jeszcze dodatkowo wydłuża dzień o ponad 3 minuty.     I kolejna ciekawostka: do końca tego wieku ani razu astronomiczna wiosna nie rozpocznie się w Polsce 21 marca. Co więcej: od 2048 r. co 4 lata początek astronomicznej wiosny wypadnie już 19 marca. Ups! A wszystko przez zjawisko precesji i powolnego cofania się punktu równonocy wiosennej. Ciekaw jestem, co na to uczniowie obchodzący dzień 21 marca jako... wiadomo co?

     No a przyrodnicza wiosna, zwłaszcza ta wczesna, chyba już dawno się zaczęła.

Andrzej Astronom Wojciechowski
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2015-03-19, godz. 19:32, Odwiedzin: 2660
Komentarze
tomachu 2015-03-20 13:31
20 czy 21 marca to dla mnie bez różnicy, liczy się wiosna fenologiczna. Jutrzejszy dzień zapowiada się słonecznie, więc wyruszam na poszukiwanie oznak upragnionej na Ruprechtického Špičáka by wznieść toast za jej szybkie przybycie.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0721271038