Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Od św. Jadwigi do Marka Hłaski

Aktualności

Lawina w Jesionikach – ratownicy ostrzegają

     W Jesionikach, w Wielkim Kotle zeszła wczoraj po południu lawina. Na szczęście, w tym czasie w rejonie zejścia lawiny nie było ludzi. Potężna deska śnieżna oderwała się od podłoża na zboczach Vysokiej holi i zjechała 150 metrów w stronę dna doliny. Miała szerokość ok. 130 metrów. Według ratowników osunięcie spowodowane było niestabilną, trzycentymetrową warstwą ziarnistego śniegu, na którą wiatr nawiał kilkadziesiąt centymetrów świeżego puchu.     Michal Klimeš, naczelnik jesionickich ratowników górskich ostrzega turystów, narciarzy i snowboardzistów, aby pod żadnym pozorem nie wchodzili na tereny zagrożone lawinami. Obecnie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza znaczne niebezpieczeństwo zejścia lawin.

     Niestety miejsca zagrożone lawinami przyciągają miłośników sportów ekstremalnych. Wielki Kocioł jest jednym z takich miejsc, w którym uprawianie sportów zimowych daje niektórym sporą dawkę. Nie zawsze kończy się to dobrze. W 2009 roku pod lawiną znalazł się 18-letni snowboardzista, którego koledzy co prawda wyciągnęli spod zwałów śniegu, ale zmarł w karetce. Rok później pod lawiną znalazł się narciarz, który na szczęście przeżył.

     W Jesionikach jest kilka miejsc narażonych na lawiny: Wielki i Mały Kocioł, żleb schodzący spod szczytu Kamzičníka oraz zbocza Červenej hory. W Masywie Śnieżnika teren lawiniasty znajduje się poniżej źródeł Morawy. Wszystkie lawiniaste miejsca znajdują się poza znakowanymi szlakami turystycznymi.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie:
[Petr Krňávek – www.denik.cz]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2015-02-02, godz. 23:28, Odwiedzin: 1736
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0706081390