http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Tajemnicza kalwaria w Młynowcu

     Resztki kalwarii w Młynowcu znajdują się ok. 4 km na płd-wsch. od centrum Stronia Śląskiego. W odległości 10 m od ostatniego domu we wsi Młynowiec, już za górami i lasem, znajduje się pierwszy krzyż kalwarii. Stąd w górę, skosem po stoku, wiedzie ślad dróżki, a przy niej – kolejne stacje drogi krzyżowej - 9 kamiennych krzyży (zamiast brakujących kamiennych wstawiono 5 krzyży brzozowych).

     We wsi Młynowiec nigdy nie było kościoła, a jednak znalazła się jakaś pobożna dusza, która kiedyś tę kalwarię ufundowała. Na krzyżach nie ma jednak tradycyjnych stygmatów w postaci daty, bądź inicjałów fundatora, czy twórcy. Brak jakichkolwiek wzmianek, kto był fundatorem, kto zbudował i kiedy powstała. Członkowie naszego Towarzystwa uporządkowali teren kalwarii i postawili tablice informacyjne. Zapraszamy do odwiedzenia tego urokliwego zakątka naszej gminy.

     3 października 2014 roku delegacja Towarzystwa w składzie Maria Bobko, Barbara Staniszewska oraz niżej podpisany wzięli udział w podsumowaniu Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2014 w muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Za czynny udział w akcji otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz nagrody książkowe. W pażdzierniku zaś ukooczyliśmy remont dwóch kapliczek słupowych, jakie jeszcze pozostały do remontu .Finansowo remont wsparło Starostwo w Kłodzku i Urząd miasta i Gminy Stronie Ślaskie.

[Prezes Towarzystwa Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej]
[Nowinki Strońskie]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2015-02-01, godz. 21:44, Odwiedzin: 1602
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1040439606