http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Artykuły

Katastrofa lotnicza na Śnieżce

     23 lutego 1945 roku, gdy Wrocław był już oblegany przez armię radziecką, próbowano ewakuować z miasta m.in. rannych żołnierzy. Tego dnia, podczas lądowania na wrocławskim lotnisku rozbił się samolot transportowy Junkers Ju-52 (jego wersja pasażerska ze względu na wysoki komfort podróżowania nazywana była pieszczotliwie: Ciocia Ju), pilotowany przez Otto Kloppmanna. Załoga wyszła bez szwanku, ale maszyna została doszczętnie zniszczona. Wkrótce miał startować inny Ju-52, na którego pokładzie oprócz czterech członków załogi (pierwszym pilotem był Emil Hannemann) znajdowało się 20 rannych żołnierzy, przewożonych do jednego ze szpitali wojskowych poza linią frontu (źródła podają Mladą Boleslav lub Hradec Králove). Do samolotu wsiadła również załoga rozbitego samolotu.     Początkowo lot przebiegał bez zakłóceń, ale nad Karkonoszami samolot wpadł w burzę śnieżną. Stacja meteorologiczna na Śnieżce zanotowała tego dnia wiatr o prędkości ponad 110 km/h, niezwykle ciężkie warunki potwierdzała również obsługa schroniska na szczycie. Jeden  z tragarzy zeznał później, że ok. czwartej nad ranem słyszał huk motoru, który potem nagle ucichł.

     Trudno jednoznacznie odtworzyć chwile po wypadku. Prawdopodobnie z wraku samolotu wydostało się jedynie pięć osób, rannych żołnierzy, którzy jedynie w szpitalnych strojach cudem odnaleźli w zamieci tyczki zimowego znakowania szlaku i idąc w dół za nimi, dotarli około pół do ósmej rano do Růžohorek, oddalonych od miejsca wypadku o blisko cztery kilometry. Jeden z żołnierzy, Siegfried Szewezyk (być może w raporcie zniekształcono jego nazwisko Szewczyk), wkrótce zmarł z wycieńczenia.

     Z Růžohorek natychmiast powiadomiono stację na Śnieżce, skąd od razu ruszyła akcja ratunkowa. Mimo, że prowadził ją znawca gór, Robert Hofer, dość długo nie mogli w śnieżycy znaleźć miejsca wypadku. Gdy już tam dotarli, wszyscy pasażerowie feralnego lotu oraz obie załogi, byli już martwi. Część z nich zginęła podczas samej katastrofy, część zapewne z wychłodzenia i odniesionych ran.     Jeszcze tego samego dnia mieszkańcy Malej Úpy zwieźli ciała zmarłych na saniach do wsi i pochowali je później na cmentarzu przy kościele. Do swych kompanów dołączył również żołnierz zmarły na Růžohorkach. W sumie katastrofa Junkersa Ju-52/3m g4e o numerze bocznym 8620 (raport powypadkowy podaje błędnie: 6820) pochłonęła 24 osoby, chociaż księgi parafialne Malej Úpy notują jedynie 23 pochowane osoby. Brak wśród nich radiotelegrafisty-nawigatora Ericha Königa, którego jako ofiarę wymienia z kolei powypadkowy raport Luftwaffe. W 2002 roku szczątki 23 żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojskowy w Brnie.

     Ponad pół wieku szczątki samolotu pozostawały na zboczach Czarnego Grzbietu. Przechodzący tędy turyści robili sobie przy nich zdjęcia i zabierali na pamiątkę małe fragmenty samolotu, jak zegary kontrolne czy kawałki poszycia, ale także większe fragmenty, jak części silników, czy nawet fotele lotnicze. W 1997 roku zaczęto myśleć o przeniesieniu szczątków maszyny w jakieś bardziej dostępne miejsce, niebagatelną rolę odgrywało także miejsce położenia wraku – w I strefie ochrony parku narodowego. Nietrudno sobie wyobrazić, że ciekawscy turyści zadeptywali okolice wraku w poszukiwaniu jakichś śladów katastrofy, niszcząc przy tym cenną roślinność. Duże zasługi w akcji translokacji szczątków samolotu miał starosta Malej Úpy Jiří Škoda. 23 września 1998 roku nad miejsce katastrofy znów zawarczał motor, tym razem śmigłowca, który w dwóch kursach odtransportował pieczołowicie wyzbierane wcześniej fragmenty Ju-52 do Malej Úpy, gdzie zostały złożone przy cmentarzu (jeden z trzech silników znajduje się w centrum IT na Pomeznych Boudach, tam również niezwykle ciekawa wystawa kopii dokumentów związanych z wypadkiem, z opisami również w języku polskim).

Waldemar Brygier - NaszeSudety.pl
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2015-01-17, godz. 00:19, Odwiedzin: 4460
Komentarze
Zdeněk Strnadel 2015-01-18 19:05
Podrobný popis leteckého neštěstí byl uveden v časopise Veselý výlet č. 14 v roce 1999. V čísle 38/2012 byl další článek. K místu tragédie se dostanete od oblíbené boudy Jelenka když odbočíte na žlutě značenou trasu tzv. Traversem. Cesta Vás pozvolně dovede k místu leteckého neštěstí a dál na vrchol Sněžky. 25.5.2001 byly v místě nárazu Junkerse do Obřího hřebene umístěny dvě kovové desky s českým a německým připomenutím 23 obětí. Kovové desky se nachází na pravé straně od cesty a jsou zapuštěné do místního kamene. Jakmile vyjdete od Jelenky z lesa na louky porostlé vřesem, dávejte pozor, abyste je nepřehlédli.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0714089870