Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Gody idą, Gody...

     We wrocławskim Muzeum Etnograficznym otwarta została w sobotę, 13 grudnia czasowa wystawa zatytułowana „Gody, idą Gody...”. Można na niej poznać zwyczaje naszych przodków, czy też wierzenia związane ze świętami i rozpoczynającym się nowym rokiem, które choć traktowane są dzisiaj jak zabobony, to silne były jeszcze na początku XX wieku. Rozpoczynający się Wigilią i trwający do Trzech Króli cykl obrzędowy, nazywany był Godami, Godiami lub Godnymi Świętami, od starosłowiańskiego słowa god, czyli rok.     – Świętowaniu przypisane były określone, nadzwyczajne działania, mające gwarantować pomyślność człowiekowi i naturze. Myślenie magiczne, które jeszcze w XIX w. i na początku XX w. było podstawą tradycyjnej obrzędowości, dziś uważane jest za zabobon i przesąd – wyjaśnia Dorota Jasnowska, kuratorka wystawy – Obecnie święta przeżywamy nieco inaczej. Poddajemy się wprawdzie atmosferze oczekiwania na coś niezwykłego, powtarzamy gesty, słowa i czynności, które znamy, nadal odczuwamy potrzebę odwoływania się do przeszłości, ale tradycję traktujemy już powierzchownie i odnosimy się do niej z pewnym dystansem. Sens i treść dawnych świąt uległa zapomnieniu, a wiele zwyczajów i obrzędów zanikło.

     Najbardziej magicznym dniem, kiedy to przenikały się światy żywych i umarłych, była Wigilia. Dniem rządziło szereg praw, których naruszenie mogło spowodować wiele nieszczęść w nadchodzącym roku. Wstawano wcześnie rano, krzątano się po domu, ale unikano czynności hałaśliwych, by nie urazić przebywających w tym czasie w domu dusz zmarłych osób bliskich. Na Śląsku Opolskim wierzono, że rąbanie drewna spowoduje bóle głowy, a wbijanie gwoździ bóle zębów, znaczenie miało też kichanie i wiele innych czynności. Ciekawym zwyczajem było karmienie kur w obręczy, by „nie uciekały z gospodarstwa i nie gubiły jajek”, a także podrzucanie śmieci sąsiadom, by „domu trzymały się pieniądze”.

     Opisy zwyczajów i czynności związanych z Bożym Narodzeniem uzupełniają eksponaty będące własnością Muzeum Narodowego, Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Najcenniejszym są szopki betlejemskie, wykonane przez Michała Klahra Starszego oraz przez jego syna Michała Ignacego, stare formy piernikarskie, formy do wypieku opłatków oraz malowane na szkle obrazy, nawiązujące swą tematyką do świąt Bożego Narodzenia. Na wystawie znajdziemy też stroje kolędników, ozdoby choinkowe, w tym malowane ręcznie bombki i bolesławieckie bombki ceramiczne, szopki typu krakowskiego i wiele innych rzeczy.

     Wystawa czynna będzie do 15 lutego 2015 roku.

[Waldemar Brygier - NaszeSudety.pl]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-12-14, godz. 09:27, Odwiedzin: 2049
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0761671066