Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Promocja: Mapa za mapę!

Aktualności

Najpiękniejsza Szopka Betlejemska

     Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprasza pokonkursową wystawę, zatytułowaną "Najpiękniejsza Szopka Betlejemska", którą w salach muzeum można będzie oglądać od 10 grudnia 2014 do 1 lutego 2015 roku. Wernisaż i ogłoszenie wyników konkursu 17 grudnia o godz. 12:00     Szopki ceramiczne, szklane, papierowe, zrobione z makaronu, muszelek, suszonych liści i owoców oraz wielu innych materiałów można będzie oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Prace wykonane zostały przez uczestników XXII Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście".

     W tym roku na konkurs napłynęło prawie 100 prac ze szkół i domów kultury z całego Dolnego Śląska. „Szopki, które otrzymaliśmy są wyjątkowo piękne – mówi Klara Kołakowska, organizatorka konkursu. Wykonane zostały z najróżniejszych materiałów, głównie ekologicznych. Sporo jest figurek uszytych lub ubranych w specjalnie szyte ubranka. Tym razem młodzi autorzy starali się również pokazać uczucia, jakimi darzy się Święta Rodzina, a szczególnie przedstawić miłość matki do dziecka”.

     Zwykle wykonanie szopki zajmuje ok. 2 miesięcy, wśród pokazywanych na wystawie są również takie, które przygotowywane były znacznie dłużej. Czasami dzieciom pomagają rodzice lub dziadkowie, co w tym wypadku jest mile widziane, bo Boże Narodzenie to rodzinne święta. Wśród uczestników tegorocznej edycji konkursu znalazły się dzieci osób, które kilkanaście lat temu brały udział w tym wydarzeniu.

     Wystawianie szopek bożonarodzeniowych jest zwyczajem zakorzenionym w tradycji Bożego Narodzenia. Pomysł przedstawiania scen z narodzin Chrystusa powstał w średniowiecznej Italii w XIII w. Spopularyzował go św. Franciszek, wprowadzając do szopki betlejemskiej, prócz wyobrażeń Świętej Rodziny, także woła i osła, obecnie nierozerwalnie kojarzących się ze stajenką. Do Polski zwyczaj ten przywędrował z franciszkanami, którzy wystawiali w kościołach jasełka. Tradycja budowy szopek przetrwała do dziś, czego przykładem jest prezentowana wystawa, ukazująca dziecięce interpretacje tego tematu.

     Organizatorzy: Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście", Wydział Edukacji UM Wrocławia, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

[Anna Kowalów - Muzeum Narodowe we Wrocławiu]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-12-07, godz. 08:58, Odwiedzin: 2113
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0704810619