http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Zagadka Drogi Sudeckiej

Wydawnictwa » Czasopisma

„n.p.m.” – grudzień 2014 r.

     W grudniowym numerze „n.p.m.” prawie wszystko o Śnieżce - Królowej Sudetów i najbardziej wietrznej górze Europy. W magazynie znajdziecie ciekawostki, reportaż o ludziach z nią związanych i opisy najciekawszych wejść. Poza tym relacja z Gran Paradiso, opowieść o trekkingu w Himalajach pióra Agnieszki Bieleckiej, wędrówka po Górach Dynarskich na Bałkanach oraz do Doliny Kieżmarskiej po słowackiej stronie Tatr. A na deser Pieniny i Jura Krakowsko-Częstochowska. Ruszają także zapisy na X Biwak Zimowy „n.p.m.”, którego gościem specjalnym będzie Edurne Pasaban, pierwsza zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum. Szczegóły imprezy, która po raz pierwszy odbędzie się w schronisku Jagodna w Górach Bystrzyckich, w najnowszym numerze „n.p.m.”.

Była wyższa niż Mont Blanc
Chyba niełatwo być Czechem. Za granicą śmieją się z twojego języka, nie masz dostępu do morza, swoim najwyższym szczytem musisz się dzielić z sąsiadem, a w dodatku ma on jedynie nieco ponad 1600 m n.p.m. Pocieszyć się można jedynie tym, że to Królowa Sudetów – Śnieżka. I właśnie to jej poświęcamy w grudniowym numerze kilkanaście stron.
Podobno przy odrobinie szczęścia i sprzyjającej pogodzie z jej szczytu można zobaczyć miejsca oddalone o 200 kilometrów. Niestety, tak idealna pogoda na tej górze zdarza się naprawdę rzadko. No ale trudno się dziwić, kiedy przez 306 dni w roku występuje tu mgła, a przez ponad 170 zalegają śnieg i gęste chmury. O jej urokach opowiadają m.in. Wojciech Zwolski – kierownik Obwodu Ochronnego „Śnieżka”, Piotr Krzaczkowski – szef Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa, które znajduje się na wierzchołku góry oraz Jadwiga Kamińska przewodniczka sudecka. Prezentujemy także siedem możliwości zdobycia Śnieżki od strony polskiej, w tym najpiękniejszą - Doliną Łomniczki, najłatwiejszą - od świątyni Wang przez Samotnię i Dom Śląski oraz najbardziej odludną przez Sowią Dolinę.
Prawie wszystko o Śnieżce w grudniowym "n.p.m.".

Nauka chodzenia po rzece
Himalaistka Agnieszka Bielecka tym razem nie pisze o górach wysokich, ale o trekkingu dostępnym dla zwykłych miłośników gór. Zaprasza wszystkich do Doliny Zanskar, gdzie można przeżyć przygodę na wysokości 3500 m n.p.m. Jedną z atrakcji jest na pewno wędrówka zamarzniętą taflą rzeki. Himalaje są dostępne dla każdego.

Droga przez piekło do raju
Gran Paradiso to nie jest szczególnie wymagający czterotysięcznik. Ale wystarczy wybrać się w Alpy Graickie inną porą roku niż środek lata i zaczyna się wielkie wyzwanie. Michał Majcherczyk nigdy nie planował wejść na ten szczyt. To nie była góra jego marzeń ani poważne wyzwanie. A jednak Gran Paradiso (4061 m n.p.m.) może do siebie przyciągnąć. – „Ale zanim ten Wielki Raj wpuścił mnie na swój wierzchołek, przeciągnął mnie przez piekło i nauczył pokory” – pisze o swoich trzech próbach wejścia.

Moda na dwie pory roku
Taki klasyk nigdy nie wychodzi z mody. Pasuje każdemu, niezależnie od pory roku. Biel z nazwy kontrastuje z czernią ścian, a zieleń stawów wabi kolejnych wielbicieli kroju. Szycie na miarę zaczyna się przy pierwszym śniegu, gdy szlaki powyżej schronisk zastygają w zimowym śnie. Wtedy właśnie jakość wykończenia i doskonały materiał czynią zeń tatrzańskie haute couture. Zapraszamy w Dolinę Kieżmarską po słowackiej stronie Tatr. Spacer nad Zielony Staw i Białe Stawy nawet jesienią może być niezapomniany.

Za siódmą górą, za siódmą rzeką
Góry Dynarskie zdobywają wśród polskich miłośników wędrówek coraz większą popularność. Zapraszamy do Bośni Hercegowiny. Jednym z celów jest góra Maglić (2386 m n.p.m.).

Nikomu się nie spieszy
Po kilku miesiącach przerwy ponownie zachęcamy do wędrówki w Pieninach. Tym razem ruszamy z Krościenka, ale zamiast wchodzić na Trzy Korony, schodzimy z przełęczy Chwała Bogu do Wąwozu Szopczańskiego i schroniska w Sromowcach Niżnych. A dalej kierujemy się na Słowację i przez Leśnicę docieramy pod górującą nad Szczawnicą Palenicę.

Gdzie jest skarb komesa?
Ile w sumie jest dolinek jurajskich? Kamila Gruszka od czasu do czasu zadaje sobie to pytanie, ale dotychczas nie znalazła na nie jednoznacznej odpowiedzi. Czy istnieje spis, z którego można by wykreślać kolejne odwiedzone wąwozy, jary i kotliny? Zapraszamy na jesienny spacer w Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Zimowy Broad Peak to moja najważniejsza wyprawa
W „n.p.m.” także rozmowa Doroty Rakowicz z Karimem Hayatem, pakistańskim himalaistą. Uczestnik zimowej wyprawy na Broad Peak opowiada o swojej przygodzie w Karakorum.

Tako rzecze Babula
Kuba Terakowski tym razem rozmawia z Martą Smoczyk, gospodynią schroniska PTTK w Komańczy. Kto myśli, że kierowanie schroniskiem to sama przyjemność, szybko wyprowadzamy z błędu.

X Jubileuszowy Biwak Zimowy „n.p.m.”
Na łamach magazynu także szczegóły naszej edukacyjnej imprezy, która od 20 do 22 lutego 2015 r. odbędzie się w schronisku Jagodna w Górach Bystrzyckich. Gościem specjalnym będzie Edurne Pasaban, pierwsza zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum. Zapisy ruszyły 17 listopada i trwają do 14 grudnia br. Wszystkie informacje znajdziecie w grudniowym „n.p.m.”.

[Joanna Matkowska - www.npm.pl]
   • „n.p.m.” – listopad 2014 r.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-11-25, godz. 18:14, Odwiedzin: 3247
Komentarze
Buldog 2014-11-26 16:39
Dawno nie zabierałem głosu, ale jak przeczytałem:
"Chyba niełatwo być Czechem. Za granicą śmieją się z twojego języka, nie masz dostępu do morza, swoim najwyższym szczytem musisz się dzielić z sąsiadem ..."
- To mnie krew zalała! Jakież trzeba mieć kompleksy, by pisać coś takiego?!
Z jakich pozycji? Z polskich? Z pozycji mocarstwa morskiego, które ma dostęp do jakiejś tam małej kałuży? A Austria, Szwajcaria, które też nie mają dostępu do morza? A Niemcy, które też dzielą z sąsiadem swój najwyższy szczyt? Jakoś tym nikt nie "podskakuje", a Czechom można, bo to taki śmieszny mały kraj.
Śmieją się za granicą z języka? Z polskiego też się śmieją, dla Czechów jest on tak samo śmieszny, jak dla Polaków czeski. Inne polskie rzeczy też są dla Czechów śmieszne...
Niedawno w pewnym górnośląskim mieście usłyszałem, jak ktoś utytułowany i zacny tłumaczył w publicznej dyskusji "ciemnemu" ludowi, że "kultura polska była szlachecka", a "śląska jest plebejska..."
I tyle...
Sudetophilus 2014-11-27 23:48
Sudetophilus 2014-11-27 23:51
Do tego dodajmy, że większość najwyższych szczytów leży na granicach państw i ktoś się z kimś nimi dzieli... Dostęp do morza... - byłem niedawno po raz pierwszy od ponad 20 lat na polskim morzem (Kamień Pomorski) - i co? I następny raz chyba znów będę za lat 20. Niesmak pozostał.
Język - hm, przynajmniej umieją się nim posługiwać, czego o ZDECYDOWANEJ większości dysponentów języka polskiego powiedzieć się nie da, o czym na tym forum już do znudzenia była mowa.
A ten passus o kulturze takiej to a takiej - to jakoś go nie rozumiem.... w tym kontekście. Ale może dlatego, że wróciłem z innej konferencji naukawej bardzo i nadal jestem w szoku...., ale szczegółów oszczędzę, bo nie są związane z Sudetami.

PS. A Holandia to dopiero śmieszne państwo, góry jak.... No i leży w depresji... A język - taka mieszanina niemieckiego z angielskim... - czekamy zatem na dalsze światłe numery pisma rzeczonego z retoryką w podobnym duchu.
Buldog 2014-11-29 19:27
[quote="Sudetophilus":1m870kuo]A ten passus o kulturze takiej to a takiej - to jakoś go nie rozumiem.... w tym kontekście.[/quote:1m870kuo]

Może faktycznie skojarzyło mi się troszkę zbyt luźno i wyszedł strumień świadomości, ale myślę, że można się domyślić, o co chodzi: mądrości, które spłynęły z profesorskich ust, wpisują się w tendencję, którą reprezentuje także piszący słowa, które zacytowałem w moim poprzednim komentarzu.
Grunt to mieć dobre samopoczucie, wnikające z przynależności... Wolałbym nie wchodzić w dalsze szczegóły.

W kwestii posługiwania się językiem polskim: zaraz odniosę się do innego przyczynku (viewtopic.php?f=2&t=886).
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0801639557