Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Truskawiec 1:6 500 [P1/1]

Aktualności

Odbudowa wieży widokowej na Śnieżniku

     Mając na uwadze znaczenie, jakie odegrała wieża w rozwoju ruchu turystycznego w naszym regionie, Gmina Stronie Śląskie wraz ze Związkiem Gmin Śnieżnickich podjęła działania służące odbudowie wieży, dzięki której wzrośnie popularność wycieczek na Śnieżnik, a odwiedzający go turyści będą mogli podziwiać jeszcze wspanialsze widoki gór.     W 2012 r. Związek Gmin Śnieżnickich (zrzeszający gminy: Bystrzyca Kłodzka, Stronie Śląskie i Międzylesie) rozpoczął realizację projektu, pt. Wieża Trzech Kultur. Wykonanie dokumentacji odbudowy wieży widokowej na Śnieżniku”. Projekt dofinansowany był z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Z ramienia Gminy Stronie Śląskie, projekt realizował Referat Gospodarki Przestrzennej, Infrastruktury Przestrzennej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Stroniu Śląskim. Realizacja projektu zakończyła się w maju 2013 roku.

     W ramach realizacji projektu wybrana została koncepcja architektoniczna wieży, wykonano dokumentację budowlaną, a w 2014 r. otrzymano pozytywną opinię dla inwestycji wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz pozwolenie na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku.

     Wieża będzie wykonana w konstrukcji stalowej, posadowionej na Żelbetowych fundamentach. Najwyższy element wieży będzie miał wysokość: 34,16 m, a platforma widokowa będzie umieszczona na wysokości 29,96 m. Obudowa konstrukcji – do zwężenia, będzie obłożona kamieniem (z wykorzystaniem kamieni ze starej wieży). Taras widokowy oraz prosta część wieży będzie szklona taflami ze szkła laminowanego. Przy wieży nie będzie lokalu gastronomicznego, ani sanitariatów. Z tych udogodnień turyści będą korzystać w schronisku na Hali pod Śnieżnikiem. Trwają starania o pozyskanie funduszy na budowę wieży. Szacowany koszt inwestycji: 12 mln zł.

[Monika Ciesłowska, UM Stronie Śląskie]


Ciekawostki

 

W latach 1895–1899, z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Gorskiego zbudowana została na Śnieżniku wieża widokowa, która przez następne dziesięciolecia była jednym z symboli ziemi kłodzkiej. Wieża im. cesarza Wilhelma I (niem. Kaiser – Wilhelmturm) wzniesiona została w stylu romantycznego neogotyku, składała się z dwóch przylegających do siebie wież i schronu turystycznego. Z powodu złego stanu technicznego, w 1973 r. wieża została zburzona.

 

Wieżę, którą wzniesiono na Śnieżniku w XIX wieku zaprojektował wrocławski architekt i krytyk sztuki Felix Henry. We Wrocławiu, przy Parku Południowym do dziś można podziwiać jeden z projektów tego samego architekta, a mianowicie - Willę Schoellerow (najbardziej wpływowa rodzina wrocławska XIX/XX w.). Obecnie budowla pełni funkcję luksusowego hotelu.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-08-26, godz. 17:49, Odwiedzin: 1884
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0733418465