Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Odsłonięcie pomnika w Dolnym Údolí

     Stowarzyszenie Miłośników Pomników i Rzeźb na Ziemi Jesenickiej zaprasza 6 września na odsłonięcie pomnika upamiętniającego czechosłowackich żołnierzy, którzy we wrześniu 1938 roku pełnili służbę w okolicy miejsca odpoczynku U Hřibu, a także śmierć polskiego lotnika podporucznika Franciszka Burka, który w 1953 roku rozbił się tutaj samolotem Jak-23.

     Kiedy we wrześniu 1938 roku ogłoszono w Czechosłowacji mobilizację, w ciągu doby postawiono pod broń prawie półtora miliona osób, które obsadziły granice swego kraju. Jednym z miejsc, które zostało obsadzone rezerwistami było miejsce zwane U Hřibu, nieco powyżej wsi Dolní Údolí. Dzisiaj rośnie tutaj las, ale wówczas okolice były wykorzystywane rolniczo i rozpościerał się z tego miejsca widok w kierunku Zlatych Hor i granicy z Niemcami.

     A co się stało z polskim myśliwcem i jego pilotem? Tak zostało to opisane w książce „Pamięci Lotników Polskich 1957-2003”: Para samolotów myśliwskich Jak 23 wystartowała w celu wykonania przechwycenia czechosłowackego samolotu MiG 17 na wysokości 6000-7000 m. Po rozpoznaniu celu prowadzący wykonał zakręt w jego kierunku, natomiast samolot pilotowany przez ppor. F. Burka zaczął się zniżać pod kątem 15-20 stopni ze zwiększoną prędkością. Samolot, zwiększając kąt nurkowania do 70 stopni, uderzył w ziemię w okolicy miejscowości Prudnik na terytorium Czechosłowacji.

Waldemar Brygier – naszesudety.pldrukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-08-26, godz. 10:31, Odwiedzin: 1579
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0664730072