Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Raport Wilczura

Aktualności

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc

     Ponad 320 zawodników zgłosiło się do ultramaratonu górskiego „3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc”. Zawody polegały na 3 krotnym zdobyciu Śnieżki z centrum Karpacza - 3 różnymi pętlami: przez Sowią Dolinę, przez Kocioł Łomniczki i szlakiem żółtym – dawnym torem saneczkowym. Suma przewyższeń 3200 m, dystans 57 km. Do wyboru były również: 17 km dystans MINI oraz 33 km dystans ŚREDNI.

     W dniu zawodów na uczestników czekał pogodowy rollercoaster! Od rana padał intensywny deszcz, a na Śnieżce było odrobinę powyżej 0 st. C! Do tego wiał silny wiatr. Ostatecznie w strugach deszczu o godzinie 9:00 z centrum miasta przy olbrzymim dopingu turystów i mieszkańców Karpacza na trasę wyruszyło 240 osób.     Trasa MINI przez Sowią Dolinę – Czarny Grzbiet – Śląską Drogę nie miała ograniczeń wiekowych, a limit czasowy pozwalał na potraktowanie drogi z Karpacza na szczyt i z powrotem zupełnie turystycznie. Wariant dedykowany głównie dla rodzin i przyjaciół ultra maratończyków oraz ich kibiców. Jednak większość zawodników podeszła, a raczej podbiegła do tematu bardzo poważnie. Najlepsi – Agnieszka Kruszewska-Senk (Obozy biegowe.pl) z Warszawy oraz  Mateusz Bartela (UKS MOS Opole) pojawili się na mecie w centrum miasta po niespełna 2 godzinach.

     Wyzwaniem było pokonanie dystansu ŚREDNIEGO – 2 pętle: (mini + szlakiem czerwonym przez Kocioł Łomniczki na Śnieżkę i powrót Śląską Drogą) W sumie 33 km. Na tym dystansie najlepszymi okazali się Piotr Hercog (Salomon Suunto Team) z czasem: 3h 11m 45s oraz Magdalena Derezińska – Osiecka (Tatra Running Team ) z Zakopanego z czasem: 4h 24m 11s.

     Wisienką na torcie był dystans ULTRA – 3 pętle (mini + średni + szlakiem żółtym – Równia pod Śnieżką - Śnieżka – powrót Śląską Drogą). Na tym arcytrudnym dystansie wystartowało 64 zawodników, w tym 6 pań. Trzykrotnym zdobywcą Śnieżki w najkrótszym czasie okazał się Daniel Chojnacki z Jeleniej Góry z czasem 5h 39m 42s, a wśród pań Barbara Muzyka (Kopytko/Citi-Społecznie Aktywni) z Warszawy, która ten dystans pokonała w 7h 52m 26s.

     W opinii zawodników poziom trudności był bardzo wysoki ale organizatorzy zapewnili  maksymalne wsparcie. Nad bezpieczeństwem w górach czuwali ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR. W mieście OSP Karpacz i RedLineSecurity. Punkty kontrolne/sędziowskie obsadzone były przez młodzież z Karpacza. Za pomiar czasu odpowiedzialna była firma Zachar Sport PLC z Karpacza. Bardzo wysoko ocenione zostały punkty żywieniowe oraz zaplecze dla zawodników, gdzie na hali widowiskowo-sportowej po biegu można było skorzystać z pryszniców i masażu. Na każdego czekała porcja makaronu z warzywami lub mięsem.

     Aby zwiększyć atrakcyjność zawodów i przybliżyć zmagania biegaczy start i meta zlokalizowane były na głównej ulicy w centrum Karpacza. Oprawa muzyczna oraz komentowanie na bieżąco wydarzeń na trasie – spotykało się z entuzjastycznym przyjęciem przez zawodników i jeszcze większym dopingiem licznie przybyłych kibiców. Ciekawą formułą była również tzw: Strefa Przyjazna Biegaczom, czyli miejsca w mieście w których biegacze i ich rodziny mogli korzystać ze specjalnych zniżek.

     Restauracje: Patateria, Smaki Karkonoszy, Wiszące tarasy, kawiarnia Mount Blanc, Kolej Linowa na Kopę, Winterpool, Mini Market „Robi”, Park Bajek, Lego, Muzeum Zabawek, Muzeum Sportu i Turystki, Kolejkowo oraz Karkonoskie Tajemnice. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal a nagrody dla najlepszych ufundowały firmy: Hotel Artus i Toreja, Zegarek.net, kawiarnia Mount Blanc, Kawiarnia Sweet Cafe z Kościana, restauracja Patateria, Huta Szkła Julia  oraz miasto Karpacz.

     Wszystkim uczestnikom, zarówno zawodnikom, jak i osobom zaangażowanym w organizację zawodów należą się zasłużone GRATULACJE! Szczególne słowa uznania dla mieszkańców Karpacza, startujących w zawodach: Agnieszki Jaguszewskiej, Krzysztofa Barana, Jędrzeja Danko, Sławomira Czubaka i Tomasza Dobieckiego.
 
     Organizatorzy zapraszają na przyszły rok. A po wysokiej ocenie ITRA (federacji zrzeszającej organizatorów ultramaratonów) oraz International Skyrunning Federation (ISF) kolejna edycja „3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc” wpisana zostanie do prestiżowego i elitarnego cyklu zawodów Skyrunning.

Galeria zdjęć: Tomek Gadomski (www.tomekgadomski.pl)
[Radosław Jęcek – www.karpacz.pl]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-08-22, godz. 21:02, Odwiedzin: 1717
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0708770752