Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Ślężańska Droga św. Jakuba

Aktualności

Poliglota na wystawie

     We wtorek, 11 sierpnia w holu biblioteki publicznej w Ząbkowicach Śląskich otwarto wystawę poświęconą jednemu z najwybitniejszych poliglotów świata, Ślązakowi pochodzącemu ze Świebodzic – Emilowi Krebsowi. Zdołał on opanować 68 języków, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Łącznie natomiast znał ponad 100 języków. W ostatnich latach w Niemczech przeprowadzono badania nad zachowanym mózgiem tego poligloty. Stwierdzono, że jego uzdolnienia językowe są związane ze strukturą mózgu.     Emil Krebs urodził się 15 listopada 1867 r. w Świebodzicach na Śląsku. Swoje dzieciństwo i młodość spędził we wsi Opoczka, koło Świdnicy. W wieku 7 lat jako samouk nauczył się języka francuskiego. Zdając maturę w wieku 17 lat władał już biegle 12 językami. Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim zgłosił swój akces do nowo utworzonego w Berlinie seminarium języków orientalnych i tam stwierdzono jego wybitne uzdolnienia językowe. W 1893 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej i wkrótce otrzymał posadę tłumacza w niemieckim poselstwie w Pekinie, gdzie pracował do 1917 roku. Zmarł nagle na udar mózgu w 1930 r. Został pochowany w Berlinie. Jego mózg rodzina przekazała dla celów naukowych do Instytutu Cesarza Wilhelma w Berlinie.

     Wystawa, której autorem jest krewny Emila Krebsa, Eckhard Hoffmann z Poczdamu jest własnością Biblioteki Publicznej w Świdnicy i będzie prezentowana w ząbkowickiej bibliotece do końca sierpnia.

[KAMA – Gazeta Ząbkowicka]
Fot. Wikipedia
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-08-22, godz. 20:29, Odwiedzin: 1504
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1199820042