http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Kolejne tajemnice odkryte!

     W Lubaniu, 8 sierpnia o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z regionalistami oraz autorami książki pt. "Na tropach skarbów i depozytów Trzeciej Rzeszy. Kulisy rewindykacji i poszukiwań terenowych na Dolnym Śląsku".

     Książka zawiera wiele dotąd niepublikowanych zdjęć oraz cytaty wielu nieznanych dotąd dokumentów przechowywanych w polskich oraz niemieckich archiwach. Nie brakuje w niej relacji świadków oraz wypowiedzi dzisiejszych muzealników. Jednak Publikacja "Na tropach skarbów i depozytów Trzeciej Rzeszy” nie skupia się wyłącznie na ukrytych przez hitlerowców dokumentach i dziełach sztuki. W równym stopniu dokumentuje polskie działania poszukiwawcze, zabezpieczające oraz rewindykacyjne w okresie powojennym.

     Czytelnik może się dowiedzieć, jakie prowadzono poszukiwania na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, co udało się odnaleźć na obszarze kilku dolnośląskich powiatów (lubańskim, lwóweckim, złotoryjskim, zgorzeleckim).

     Po zaprezentowaniu książki Szymon Wrzesiński, jeden ze współautorów, zaprezentuje wykład z pokazem multimedialnym pt. "Poszukiwania skarbów w powojennym Lubaniu". Opowie m. in. o losach bezcennego rękopisu Marcina Lutra, uznanego przez ostatnich kilkadziesiąt lat za zaginiony. Dolnośląski historyk wyjaśni, jak trafił na jego ślad i gdzie udało mu się go odnaleźć.

     Ponadto uczestnicy spotkania dowiedzą się, kto i czego szukał w ruinach Lubania w pierwszej powojennej dekadzie.
Spotkanie urozmaici wystawa dawnych widoków pałaców rozlokowanych w okolicach Lubania. Ekspozycję przygotuje w lubańskim ratuszu drugi ze współautorów książki - Krzysztof Urban.

     Na zakończenie programu organizatorzy przygotowali prelekcję przygotowaną przez Piotra Kucznira, wiceprezesa Stowarzyszenia ZAMEK CZOCHA. Znany regionalista opowie o nader tajemniczym zakładzie funkcjonującym pod koniec wojny w Lubaniu, zwanym "Gema Werke". Wyjaśni też, co kryło się pod kryptonimem… "Łoże z baldachimem"!

     Zapraszamy!

[www.goryizerskie.pl]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-08-01, godz. 10:18, Odwiedzin: 1879
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0775578022