http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Krogulec uratowany

     Niezwykłego mieszkańca na kilka nastepnych tygodni ma przytułek dla rannych dzikich zwierzat, jaki znajduje się przy dyrekcji Krkonošskiego narodnego parku we Vrchlabí. Jest nim szczególnie chroniony krogulec zwyczajny (Accipiter nisus) z rodziny jastrzębiowatych. W naturze młody ptak, który wypadł z gniazda nie przeżyłby, po rekonwalescencji w przytułku, za kilka tygodni będzie mógł wrócić do swego naturalnego środowiska.     Krogulca znalazł jeden z leśników Krnap. Ptak był w bardzo złym stanie, wygłodzony i bez ludzkiej pomocy na pewno by zdechł. Pracownicy przytułku wykarmili krogulca, teraz potrzeba jeszcze czasu, by nauczył się latać, a później trzeba będzie znaleźć odpowiednie dla niego miejsce w naturze. Prawdopodobnie w drugiej połowie sierpnia młody ptak będzie gotowy do opuszczenia przytułku.

     Krogulec dorasta do długości 30–40 cm, a rozpiętość jego skrzydeł sięga aż 75 cm. Żyje w lasach lub na otwartych przestrzeniach z rozproszoną zielenią.

 dlouhé a rozpětí jeho křídel dosahuje až 75 cm. Žije skrytým způsobem života v lesích i v otevřené krajině s rozptýlenou zelení. V Česku jde o zvláště chráněný druh v kategorii silně ohrožený. Zarówno w Polsce, jak i w Republice Czeskiej objęty jest ochroną gatunkową ścisłą.

Waldemar Brygier - naszesudety.pl na podstawie:
[Radek Drahny - www.krnap.cz]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-07-30, godz. 07:37, Odwiedzin: 1699
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0682270527