http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki » Utracone Sudety

Utracone oblicze Sudetów

     W jakim celu miała zostać zdemontowana stalowa wieża widokowa z Kalenicy w Górach Sowich? Jakie były kulisy likwidacji ostatniej zelektryfikowanej linii kolejowej Jugowice-Walim? O tym i nie tylko można przeczytać w książce „Utracone Sudety”. Jej autorem jest Tomasz Rzeczycki, badacz dziejów Sudetów oraz historii podziemnych tras turystycznych.

     W książce zebranych zostało kilkanaście historii. Wspólnym kluczem je łączącym może być podtytuł książki: „Tropem miejsc, które zniszczył PRL.” Opisane historie są zaprzeczeniem mitu o Polsce Ludowej jako o państwie małej stabilizacji, dbającym o rozwój miast i wsi w Sudetach i o warunki do wczasów i wypoczynku. Dobitnym przykładem są opisane w książce dzieje degradacji, wręcz agonii wieży widokowej na Śnieżniku. „Utracone Sudety” to nie tylko turystyka. Na kartach książki znajdziemy opis kosztownych, chybionych inwestycji, takich jak Międzykopalniana Kolejka Linowa w Wałbrzychu, czy też ciągle czekająca na ukończenie podziemna elektrownia w Młotach koło Bystrzycy Kłodzkiej.

     - Materiały do napisania książki gromadziłem kilkanaście lat – informuje o kulisach jej powstania Tomasz Rzeczycki. Wykorzystałem nigdy dotąd nie publikowane informacje z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, czy też zapomniane artykuły prasowe z katowickiego Dziennika Zachodniego.

     Książka „Utracone Sudety” wydrukowana została w maju 2014 roku. Wydało ją krakowskie wydawnictwo Technol. Najprościej można ją zdobyć w księgarni internetowej:
www.naszesudety.pl/sklep. Polecam i zapraszam do lektury.

[Tomasz Śnieżek]

„Utracone Sudety. Tropem miejsc które zniszczył PRL” Tomasz Rzeczycki, Kraków 2014
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-07-28, godz. 16:47, Odwiedzin: 1814
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0713598728